Zpět na články

Auditní inventury jsou jako placené exkurze na těžko přístupná místa

Součástí práce v oddělení Audit Commercial jsou auditní inventury. Během výjezdů do provozoven našich klientů nahlédneme často do nepřístupných míst, mimo jiné jsou to útroby nemocnic, laboratoře farmaceutických firem, sklady výrobních podniků nebo třeba hlubinné doly.

Po auditu jsem pokukoval už od prváku na VŠE, protože náplň práce mi přišla rozmanitá. Člověk netráví každý den děláním monotónních a repetitivních úkonů se stejnými lidmi, a naopak má mnoho příležitostí seznámit se s mnoha typy podniků, pracovat každý týden s jinými klienty a kolegy. V oddělení Audit Commercial navíc jezdíme na inventury, tedy vyrazíme přímo za klientem do jeho skladu, depa nebo třeba fabriky.

Co je to auditní inventura

Účast na inventuře je jednou z auditních procedur, při které pozorujeme klienta, jak počítá svůj majetek či zásoby, jakým způsobem ji provádí, jak zaznamenává množství daných položek a jaké kontroly provádí, aby zajistil, že položky jsou spočítány a zaznamenány správně. V reálu to probíhá pak tak, že nám klient pošle sestavu majetku/zásob, my z ní potom dopředu či na místě vybereme určitý vzorek, a ten s klientem spočteme. Smyslem je posoudit, do jaké míry lze na klientův způsob počítání zásob a majetku spoléhat při ověřování správnosti vykazované výše těchto položek účetní závěrky.

Kam všude se můžeš podívat

Díky inventurám máme možnost nahlédnout do běžně nepřístupných míst. Jednou se podíváme do laboratoří farmaceutických společností, poté do nemocnic nebo hlubinných dolů a spoustu dalších zajímavých míst, kam by člověk jinak nezavítal. Kromě toho se také jednou za čas u nás vyhlašuje inventurní král a královna, tedy lidé, kteří si inventur za dané období zažili nejvíc. Odměnou bývá dobrá láhev vína a samozřejmě korunka.

Za rok, co působím v KPMG, jsem byl na pěti inventurách. Někteří kolegové jich mají na kontě i mnohem více. Když člověk chce a inventury ho baví, tak se na ně bez problému dostane. Dobrovolníka nikdo neodmítne. Hodí se mít řidičský průkaz, abys mohl/a vyjet i mimo město. Je sice hodně skladů tady v Praze, ale myslím si, že na inventuru nějakého zajímavějšího výrobního podniku to chce vyjet z města.

Moje první inventurní zkušenost

Rád vzpomínám na svou první inventuru. Brzo ráno jsme vyrazili z Prahy směrem k areálu jedné hutní společnosti, která se zabývá recyklací a rafinací starých kovových výrobků a součástek. To bylo ještě v covidové době, kdy bylo třeba nosit venku mezi budovami respirátor. Protože od rána pršelo, po nasazení respirátoru se mi hned zamlžily brýle, takže jsem s nimi nic neviděl. Počítat poslepu není žádná legrace a taky jsme nakonec museli něco počítat dvakrát, protože dva ze dvou zaměstnanců klienta, kteří se mnou počítali, taky nosili brýle a naše počty se lišily. Naštěstí už pak naše počty seděly a já jsem mimo jiné měl možnost si prohlédnout a osahat některé vzácné kovy jako stříbro a platina.

Inventury jsou tak skvělým dobrodružstvím, kdy máš možnost vyjet na placenou exkurzi a k tomu se navíc něco i dozvědět. Pokud bys na další takovou inventuru chtěl/a vyjet se mnou, dej nám o sobě vědět.

Volné pozice