Zpět na články

Auditní pomocníčci

Znáte Santovi pomocníky? Ty, bez kterých by Vánoce nebyly Vánocemi, protože z filmů a pohádek přece víme, že Santa všechny ty dárky sám rozhodně vyrobit nedokáže. Tak přesně takoví pomocníčci jsme my v Audit Service Group!

Co v ASG děláme?

Když jsem nastoupila do KPMG, velká část lidí neměla moc tušení, co vlastně budu dělat. Pod pojmem audit se totiž skrývá celá řada různých úkolů. Ale vezměme si to pěkně popořadě. Největší část mé práce tvoří nejrůznější testování jednotlivých pozic ve výkazech, případně jednotlivých účtů z hlavní knihy. Jednoduše řešeno si vždy vezmeme čísla, která nám dodá účetní oddělení klienta, a my tahle čísla poté ověřujeme na ostatní podklady.

Malý příklad z praxe

Na účtence z obchodu vidíte, že váš/vaše partner/ka koupil/a mléko, máslo a 10 vajec. Jdete tedy do lednice a zkontrolujete, jestli tam opravdu tyto položky jsou a hlavně, jestli odpovídá jejich počet. Dále si můžete zkontrolovat, jestli cena odpovídá té uvedené v letáku. A voilá, máte všechny potřebné podklady ke zkontrolování útraty na účtence.

Na řadě je účetní závěrka

Když máme všechna tahle čísla zkontrolovaná, čeká nás kontrola, případně tvorba účetní závěrky. Vlastně takový soupis důležitých informací o firmě a toho, co se tam za ten rok dělo. Nejdříve si projdeme text a loňská čísla – ta musí na sebe sedět, abychom si byli jistí, že tam během konce a začátku roku neprobíhají nějaké čachry machry. Poté si ověříme, jestli nám letošní čísla sedí na ta, která jsme si překontrolovali na podklady. Kromě těchto kontrol je tu ale také spousta „papírování“. Připravujeme například engagement lettery, což je taková smlouva mezi námi, jako auditorem, a klientem; PBC listy (soupis potřebných podkladů ke kontrolám); auditní výroky (zhodnocení našich prací a potvrzení, že má/nemá klient vše v pořádku) apod.

Rozdíl mezi pomocníčky a Santou

A proč že jsme to, s takovým množstvím úkolů, jenom pomocníčci a ne samotný Santa? Sedíme si pěkně v teple naší továrny (brněnských a ostravských kanceláří) a s těmihle úkoly pomáháme na dálku. Zato Santové (auditoři) jezdí za klienty, shání ty podklady, konzultují s klienty výsledky a řeší případné problémy.

Chceš se i ty stát takovým pomocníkem, čí samotným Santou? Mrkni na volné pozice a dej nám o sobě vědět!

Volné pozice