Zpět na články

Co mě nejvíce překvapilo na práci v auditu

Lucie hledala novou pracovní příležitost v Ostravě, a proto, že má ráda výzvy, rozhodla se zkusit profesi, k níž měla odjakživa respekt. První měsíce v auditu pro ni znamenaly hned několik překvapení.

Když jsem se rozhodla, že skutečně změním kariérní směr a zkusím se přihlásit do auditu, šla na chvíli skromnost stranou. Jako první jsem si totiž vybrala rovnou velkou čtyřku, konkrétně věhlasnou společnost KPMG. Ve výběrovém řízení jsem obstála, a mohla se tak stát juniorní posilou ostravského týmu.

S kolegy se dobře seznámíš už během školení

Po nástupu jsem stejně jako ostatní nováčci absolvovala vstupní školení. Díky nim získáš potřebné znalosti k auditní práci, a kurzy ti navíc otevřou dveře k získání auditní certifikace. Školení pro mě bylo prvním příjemným překvapením. Nejenže bylo obsahově velmi zajímavé, ale zároveň jsem měla možnost se blíže a zároveň neformálně seznámit s novými kolegy. Úvodní školení totiž neprobíhá jen v kanceláři, ale na mnoha zajímavých místech po celé republice. Společně se tak nejen učíte, ale máte prostor na jiné aktivity. My jsme hodně sportovali, hráli různé hry nebo si jen povídali u dobrého jídla.

Práce je mnohem pestřejší

Podobně jako mnoho dalších nováčků jsem předpokládala, že v práci budu většinou koukat do tabulek se spoustou čísel. Brzy jsem zjistila, že jsem celkem vedle. Čísla jsou sice denním chlebem auditorské práce, ale ta je prolnutá častými schůzkami s klienty, kdy mám možnost dozvědět se o procesech, které v jejich firmě probíhají a nahlédnout do údajů, které nejsou běžně veřejné. Získané informace jsou po pečlivém zpracování odrazovým můstkem pro samotný audit klienta.

Zároveň jezdíme na inventury, kterých jsem se celkem obávala a měla za to, že mě to vůbec nepůjde a nebude bavit. I v tomhle případě jsem byla vedle. Inventury jsem si zamilovala, a to hlavně díky tomu, že mi umožňují dostat se na veřejnosti nepřístupná místa, setkávat se s personálem včetně managementu a techniků, kteří u klienta pracují.

Pomyslnou třešničkou na práci auditora jsou takzvané finály, které startují začátkem roku. Navštěvujeme klienta osobně, což představuje další zpestření a změnu oproti standardnímu režimu. V této finální fázi již plně pracujeme s ekonomickými podklady, které kontrolujeme, testujeme a následně zpracováváme výrok auditora, což je završení celé naší práce.

Pokud jsi student, který se poohlíží po volné pozici, nebo uvažuješ o změně pracovní pozice, koukni se na volné pozice a přidej se do našeho týmu.

Volné pozice