Zpět na články

Jak se roste v ostravském auditu?

Auditního manažera Martina kolegové z Ostravy přezdívají „taťka kanclu“. Je proto tím správným člověkem, který dokáže přiblížit specifika ostravské kanceláře. Přečtěte si víc v rozhovoru.

Ostravská pobočka je naše druhá nejmenší, což má pár mínusů, ale i nesporné výhody. Na celofiremní akce, jako je třeba vánoční večírek nebo letní festival, musí kolegové sice vážit cestu do Prahy. Zato si ale dovedou užít dost zábavy v jejich malém, takřka rodinném týmu. Přitom stále pracují na projektech pro největší firmy. Nyní navíc z nových kanceláří. Na kariérní cestu v ostravském auditu jsme se ptali manažera Martina.

Jak jsi se od studia aplikované matematiky dostal ke kariéře v auditu?

Šli jsme s kamarádem v noci pro višňák (polosladké víno z višní, nikoli mast – poznámka editora) a v oknech KPMG se ještě svítilo. Kamarád mi řekl, že je to auditorská firma, kde chce pracovat i náš další, chytřejší kamarád. Říkal jsem si, že když je to dobré pro něj, bude to dobré i pro mě. Aplikovaná matematika pro mě byla nejlepší obor na světě plná superhodných superchytrých lidí. Hlavně mě ale naučila logice a strukturování, což v auditu používám téměř denně. V KPMG jsem se ocitl náhodou a všechno potřebné jsem se tady naučil. A jsem za tu náhodu moc rád.

V KPMG jsi 8 let. Popiš nám, jak si postupně kariérně rostl.

Postup byl docela standardní. Začal jsem stáží, pak jsem nastoupil jako Audit Analyst, později jsem povýšil na seniora, supervisora, a nakonec nynějšího manažera. Měl jsem párkrát štěstí být ve správný čas na správném místě a jak říká seriál videí od Hasičského záchranného sboru zaměřených na prevenci: „štěstí přeje připraveným.“ Aktuálně se věnuji primárně ostravské pobočce a Group managementu. Kolegové mi někdy říkají taťka kanclu, třídní učitel nebo ombudsman.

kpmg-sport-food-fest-2024-177

Kromě toho se věnuji zakázkám pro klienty. Jde primárně o velké společnosti sídlící na Ostravsku. U nás v regionu děláme hlavně výrobní společnosti, takže se můžeme produktů daných firem přímo dotknout. A když už se náhodou na ten produkt sáhnout nedá, tak je to často elektřina a plyn.

Jestli každopádně mohu nahlas popřemýšlet, co mi v kariéře pomohlo, tak vrhat se po hlavě do věcí, co mi nejvíc nešly. Vždycky jsem pak ze startu volal doktora Bolíto, ale zpětně jsem byl za tyto sebevražedné mise nejraději, protože mě nejvíce připravily na situace a role v budoucnu.

Co je specifického na ostravské kanceláři?

V auditu nás je skoro 60 a kancelář sdílíme s dalšími kolegy z různých oddělení. Největší specifikum je naše velikost – jsme dostatečně malí na to, abychom se všichni znali jménem a zároveň si byli osobně blízcí. Společně trávíme čas mimo práci – chodíme na drink, sportujeme nebo chodíme na skupinové fyzio. Skoro bych na rukou nespočítal na kolika svatbách kolegů už jsem byl, a to asi mluví samo za sebe.

kvit7

Proč se stěhujete do nových kanceláří?

Rosteme. Aktuálně je nás dvakrát tolik co před covidem. Nové kanceláře jsou zařízené moderněji, mají více menších zasedaček a nádherný starý strom za recepcí. Kromě toho je výhodou vybavení budovy IQ Ostrava – kolárna, stanice pro sdílená kola nebo posilovna, takže počítám, že na konci fiskálu 2024/2025 budeme rozšiřovat futra, abychom se do nich s těmi gigantickými rameny vlezli. Nostalgie spojená se starými kancelářemi ve mně zůstane, ale těším se, až v nových kancelářích přivítáme novou krev a budoucnost.

Pokud tě baví finance a přemýšlíš o kariéře v auditu v KPMG, ozvi se nám!

Volné pozice