Zpět na články

K čemu je audit dobrý a proč ho dělat

Josef Weigl, senior v oddělení Audit Commercial, původně vystudoval daně na Vysoké škole ekonomické v Praze, ale nakonec ho zlákal svět auditu. Čím přesně, jaká je hodnota auditu a proč se ho rozhodl dělat v KPMG, se dočteš níže.

Audit (povinný i nepovinný) je komplexní služba, zdaleka se nejedná jen o „ověření čísel v účetních výkazech“. Auditor mimo jiné hodnotí i vnitřní kontrolní systém, provádí identifikaci možných rizik podvodu a poskytuje účetní jednotce doporučení pro zlepšení. Základním účelem auditu je zvýšení věrohodnosti a transparentnosti účetní závěrky, na kterou se při svém rozhodování spoléhá celá řada uživatelů od vlastníků přes odběratele a dodavatele až po banky. V neposlední řadě se z údajů účetní závěrky vychází i při výpočtu daní. Audit je tedy službou ve veřejném zájmu, a proto také poskytuje nejvyšší stupeň ujištění ve finanční model počínání vlastníků nebo manažerů.

Proč jsem si vybral audit

Na Vysoké škole ekonomické jsem vystudoval obor Zdanění a daňová politika. Samotný obor mi dal obecný základ v oblasti financí a účetnictví, ale věděl jsem, že být skutečným profesionálem v oboru vyžaduje něco více než pouhé studium. Z přednášek, které jsem na VŠE absolvoval, mě nejvíce zaujaly ty s panem doktorem Pelákem o finančním auditu. Když studentovi podá předmět opravdový odborník, který má rád svůj obor a je schopen přiblížit jeho obtížnosti i atraktivitu, je to něco zcela jiného než předmět studovat ze skript a na dálku. Předmět mě zaujal, a proto jsem se rozhodl, že bych se rád pokusil uplatnit právě v tomto oboru.

A proč zrovna v KPMG

Věděl jsem, že špičkou v tomto oboru je velká čtyřka, ale že uplatnění v těchto společnostech je velmi obtížné a náročné. KPMG jsem se rozhodl oslovit proto, že jsem ji znal jednak z dob studia, kdy jsem absolvoval předměty v oblasti daní s Petrem Tomanem, a jednak mi jsou blízké i společenské aktivity, ve kterých se KPMG angažuje. Setkal jsem se s nimi převážně v oblasti sportu, který je mým celoživotním koníčkem. V mém případě je to golf, který KPMG u nás i ve světě podporuje. Imponovala mi také flexibilita a operativnost, s jakou KPMG pozitivně reagovala na moji žádost o zaměstnání v porovnání s jinými obdobnými společnostmi.

Pokud tě práce v auditu zaujala, tak si přečti i ostatní články nebo nám o sobě dej rovnou vědět.

Volné pozice