Zpět na články

Z velké čtyřky se mi nejvíc líbí v KPMG

Martin Veselý pracoval ve třech firmách z velké čtyřky i v pojišťovně. Po šesti letech v KPMG je přesvědčený o jediném – u nás je to nejlepší. Z pozice manažera zodpovídá za audit pojišťoven.

Proč myslíš, že je to u nás nejlepší?

KPMG je moje čtvrtá pracovní zkušenost a zároveň nejdelší. Poprvé za svůj profesní život mám pocit, že lidem nade mnou opravdu záleží na mém „well-being“, a to je pro mě neskutečně důležité.

Jak se to projevuje?

Je tu hodně znát, že (minimálně v našem oddělení) partneři (šéfové) jsou v KPMG od začátku své profesní kariéry (třeba Jindra Vašina do KPMG nastoupil v roce 1998). Prošli si tak tím úplně stejným pracovním kolečkem, jako procházíme my ostatní. Díky tomu líp chápou naše potřeby a strasti. U bývalých zaměstnavatelů byl právě vztah mezi vedením a podřízenými jedním z důvodů, proč jsem odešel.

Kromě našich dvou konkurentů sis vyzkoušel práci i mimo velkou čtyřku. Je v tom podle tebe nějaký rozdíl?

Největší rozdíl je v motivaci zaměstnanců. V Big4 jsou mladí chytří lidé, kteří jsou připraveni se něco naučit, něčeho dosáhnout a taky tomu něco obětovat, což není všude. V pojišťovně svým způsobem panovala pohoda, klid, což může někomu vyhovovat, ale mně to po dvou letech začalo vadit a rád jsem naskočil zpět do Big4 „kolotoče“.

Co odlišuje firmy z Big4 mezi sebou?

Obecně jsou si samozřejmě velmi podobné, co je ale podle mě odlišuje, jsou právě lidi. Ani ne tak ti, kteří do nich nastupují po škole, věřím, že si každý najde v jakékoli z nich spoustu nových, i celoživotních přátel. Se spoustou bývalých kolegů jsme kamarády dodnes, oslavujeme přírůstky do rodin, pracovní úspěchy… Hlavní odlišnost KPMG je na úrovni lidí, kteří firmu (oddělení) řídí, případně vlastní.

V čem konkrétně?

Že jim na firmě, její dlouhodobé udržitelnosti a rozvoji osobně záleží. V jiných společnostech se často na vedení podílejí expati, a ti většinou přijedou na pár let na zkušenou, splnit své cíle, nechat se povýšit a pokračovat někam dál za vyššími metami. A takový člověk, byť se snaží sebevíc, se nemůže co do empatie a pochopení potřeb vyrovnat někomu, kdo ve firmě vyrostl a ví, že tu chce dalších x (desítek) let zůstat.

Co bys doporučil studentům, kteří se rozhodují, kde začít kariéru?

Až se mě moje děti za 20 let zeptají, co by měly dělat prvních několik let po škole, řeknu jim, aby šly pracovat do Big4.

Na co se mají zaměřit, co sledovat? Jak si z Big4 vybrat tu pro ně nej?

Zjistit si co nejvíc o pracovní atmosféře v jednotlivých firmách, domluvit si třeba schůzku s některým z potenciálních nadřízených, jít na nějakou firemní akci (Matěj Kolář si šel oťukat budoucí kolegy na Ace the Case a už u nás zůstal) a až budou mít dost informací, tak jít tam, kde si myslí, že se budou cítit nejlépe. Těch prvních pár let v Big4 je natolik intenzivních, že nestihnou litovat rozdílu pětistovky ve výplatě nebo že měli Samsung místo Iphonu. Až se zpětně ohlédnou, budou to právě kolegové a vztahy s nimi, které je ovlivní dost možná i na celý zbytek profesního života.

Co je pro tebe nejdůležitější, abys byl v práci spokojený?

Pocit, že se mám při řešení úkolů a problémů kam obrátit s případnými dotazy či žádostí o pomoc, a nikdo to nebude brát jako slabost. Aby lidé okolo mě měli stejný cíl a motivaci se k němu společně dostat. A abych byl za dobrou a tvrdou práci náležitě odměněn. :-)

Jestli to vidíš taky tak nějak, u nás v auditu máme brány otevřené. Nabíráme studenty i absolventy. Tak nám o sobě dej vědět

Volné pozice