Zpět na články

Auditor a kontrola z finančáku. Jaký je v tom rozdíl?

Když jsem před třemi roky začal pracovat v KPMG v oddělení auditu finančních institucí, často jsem se setkával s otázkami typu: „Kontrolujete firmy, stejně jako to dělá finanční úřad, že jo?” nebo „Nemohli byste zkontrolovat firmu XYZ? Tam určitě dělají nějaké podvody.“ Obě profese jsou úzce spojené s oblastí financí, ale způsob, jakým přistupují k práci, a jejich cíle jsou odlišné.

Práce na finančním úřadě je bezesporu důležitá, ale zaměřuje se zejména na správu daňových povinností a kontrolu daňových přiznání. Pracovníci finančních úřadů jsou zodpovědní za zajištění toho, aby společnosti a jednotlivci správně a v souladu s předpisy platili daně. To vyžaduje důkladné porozumění daňovým zákonům a regulacím.

Auditoři pracují komplexněji

Práce auditora má mnohem širší rozsah. Provádíme nezávislé a objektivní posouzení finančních výkazů společností. Setkáváme se s klienty, analyzujeme jejich finanční záznamy, vyhodnocujeme interní kontrolní systémy a identifikujeme případné nedostatky či rizika. Tak pomáháme zajistit, že informace, které firma publikuje, jsou přesné, spolehlivé a transparentní.

Sezónnost jako další velký rozdíl

Odlišný je také průběh pracovního roku. Pracovníci finančních úřadů mají obvykle stabilní pracovní dobu, zatímco audit se může odehrávat v cyklech a bývá spojen s intenzivním obdobím na konci finančního roku klientů. Ostatně na téma „auditní sezóna“ už vzniklo mnoho memů. Na druhou stranu auditoři mívají v létě dlouhé a zasloužené volno, které klidně může trvat dva měsíce v kuse.

Pokud tě baví finance a přemýšlíš o kariéře v KPMG, tak se nám ozvi! Ať už se rozhodneš pro dráhu v auditu nebo jakémkoliv jiném z našich oddělení, nabízíme ti podporu, mentoring a školení, abys mohl/a dosáhnout svého plného potenciálu.

Volné pozice