Zpět na články

Jak vypadá daňová sezóna a jak je to s tím volným časem

Často se účastním studentských veletrhů a občas mě překvapí dotazy studentů ve stylu: "A máš vůbec čas na sebe? Já myslím, že musíš být v práci od nevidím do nevidím!" Když jsem obdobný dotaz slyšela při jednom veletrhu už po třetí, rozhodla jsem se, že by bylo dobré napsat článek o tom, jak vypadá naše hlavní daňová sezóna a jak se to má s tím volným časem...

Rozložení sezón

Práce ve skupince GMS (Global Mobility Services), kde působí i má maličkost a která primárně obnáší přípravu daňových přiznání k dani z příjmu fyzických osob, má tu výhodu, že nejvíc práce máme v časově omezené daňové sezóně. Největší nápor mě vždy čeká mezi únorem a půlkou července (1. července končí prodloužený termín pro podání daňových přiznání). Když se nad tím zamyslím, tak je to celkem fajn období. V klidu stihnu jet na lyže a vzhledem k tomu, že sezóna končí, když se rozbíhá léto, tak se moje kancelářská rutina plynule přetaví na letní dovolenou u bazénu a s drinkem v ruce :). Obdobně bych načrtla i daňovou sezónu v daňových skupinkách, které se zabývají zdaněním právnických osob (tzv. korporátní a finanční skupinka).

Odlišně to vypadá ve skupince DPH, která má vždy nejvíc práce okolo 25. dne v měsíci, kdy se podávají daňová přiznání pro daň z přidané hodnoty. V tomto období je to standardně DPH skupinka, kterou vidíte odcházet z práce nejpozději a opravdu je mi jich líto, protože tento kolotoč se jim opakuje každý měsíc.

Skupinka mezinárodního zdanění (M&A) a skupinka převodních cen (tranfer pricing) to mají s rozložením práce dle mého názoru nejtěžší. Jejich práce spočívá v zakázkách/projektech, které přichází celkem náhodně, a tudíž si nikdy nemůžou být na 100 % jistí, kdy budou mít nejvíc práce. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem nikdy nikoho z nich neslyšela, že by si na svou náhodnou práci stěžovat. Také pro ně není problém odjet na měsíc na dovolenou např. do Zanzibaru, takže naplánovat si volný čas tam určitě jde také :).

Volný čas

I přes předsudky některých lidí o mé práci si nemyslím, že bych trpěla nedostatkem volného času. Pravdou je, že mezi březnem a červnem je většina mého života zaplněná prací. Takový je úděl daňařů. Daňová přiznání se sama nezpracují a klienti si na své dotazy neodpoví sami. Takže ano, v tomto období chodím z práce později (rozuměj mezi šestou a osmou hodinou večer) a většinou skončím u televize, ale všechna moje námaha je vykompenzována proplacenými přesčasy, které si případně můžu vybrat jako náhradní volno. Je to jeden z největších benefitů, který práce v KPMG přináší.

Já osobně mám dny, kdy přijdu z práce, zalezu si pod deku na gauč a počkám si, až mě vzbudí přítel, že bych si měla jít lehnout do postele. Jsou dny, kdy se snažím učit na zkoušky na daňového poradce, které se mi bohužel minulý podzim nepodařily. Jindy se pro změnu připravuju na své semináře ve škole, protože část mého volného času zabírá doktorské studium. Abyste si ale nemysleli, že jsem úplný magor, který svůj volný čas věnuje jenom škole, práci a televizi, tak ještě přihodím, že v teplejších měsících po práci sedáme na kolo a vyrážíme na projížďku. Jindy si jdu zacvičit, nebo pro změnu na drink s přáteli. Jednu dobu jsem dokonce zkoušela pole dance, ale jsem totální nemehlo, takže tento sport jsem musela odpískat.

A občas trávíme volný čas i společně! Pokud máme zájem, můžeme se účastnit sportovních aktivit, které nám sponzoruje firma. Kolega Pavel například organizuje hokej pro všechny, kdo mají zájem. Taky je možné chodit hrát fotbal nebo volejbal. Jelikož je Pavel velmi aktivní sportovec a organizátor, je taky možné účastnit se pravidelných badmintonových turnajů, kam můžeme vzít i své drahé polovičky. Někteří kolegové si čas od času a jen tak pro legraci zorganizují výlet do vinných sklípků. Pak jsou tady samozřejmě individuální aktivity každého z nás. Jedna z našich manažerek je cvičitelkou jógy, někteří kolegové se věnují cizím jazykům (např. čínštině) atd. atd.

Myslíš, že by se ti práce u nás mohla líbit? Koukni na naše kariérní stránky. :-)

 

Volné pozice