Zpět na články

Kariéru ve správě dat jsem si vybrala i díky zkušenosti z leteckého průmyslu

Neočekávané události nás vedou k tomu, abychom vyhodnotili nově vzniklou situaci a rychle se adaptovali na změny, které se objevují. Když jsem v prosinci 2019 začala pomáhat předzásobit naši privátní leteckou společnost ochrannými pomůckami kvůli pandemii, ani ve snu mě nenapadlo, jak velký vliv bude mít tato izolovaná a vzdálená událost na můj kariérní směr a vzdělávání.

Navigování z letectví do dat

Můj plán byl tenkrát jasný – pokračovat v kariéře v letectví, odvětví, kde jsem v průběhu šesti let vystřídala několik různých pozic, jak v ČR, tak v zahraničí. Ve svých 26 letech jsem se rozhodla vrátit na vysokou školu a v létě roku 2020 mě čekaly státnice z Letového provozu se zaměřením na dopravního pilota. Nicméně, během několika jarních měsíců roku 2020 se vše obrátilo. Letecký provoz, především přeprava cestujících, téměř zmizel, společnosti neměly na výplaty zaměstnanců a ti, kteří nebyli propuštěni, zůstali doma téměř bez mzdy. Letadla naplnily hangáry a pojížděcí dráhy, jež dříve sloužily pro pohyb letounů, začaly zastávat úlohu parkovacích míst. Po několika měsících stagnace jsem, stejně jako spousta mých kolegů, přehodnotila situaci a rozhodla se prozkoumat další možnosti kariéry.

Chaotická cesta k nové kariéře

Chvíli po absolvování státnic jsem naskočila do čtyřměsíčního rekvalifikačního kurzu digitální akademie od Czechitas. Kvůli lockdownu kurz probíhal pouze on-line a ostatní spolužačky jsem naživo potkala pouze jednou na závěrečné večeři. Ze začátku mi přišlo, že se vrhám do nového a naprosto odlišného odvětví, ale pravda je, že lze najít mnoho podobností mezi prací v letectví a prací s daty. Během studia datové analýzy se mi hodilo několik dovedností získaných z předchozí praxe. Především schopnost zvládnout práci s novými materiály v krátkém čase nebo rychlé vyhodnocení situace za využití množství nových informací z několika rozdílných zdrojů. Letectví se řídí předepsanými metodikami a standardními operačními postupy, které je nutné promptně vztáhnout na danou situaci, stejně tak, jako je u programování nutné znát a aplikovat jednotlivé příkazy kódu, knihovny a dokumentaci na daný problém. Postupně jsem začala nabývat důvěru v mé nově získané dovednosti. Výsledkem bylo, že jsem po skončení akademie podala výpověď a začala hledat zaměstnání v novém oboru.

Přistání v oblasti správy dat

Nová pozice propojila mé dosavadní zkušenosti. Mezi prací v consultingu a letectvím vidím mnoho společného. Stejně jako v leteckém provozu je nutné neustále spolupracovat s řadou kolegů, i v KPMG využívám komunikační dovednosti a schopnost týmové spolupráce. Samotné projekty už nejsou zaměřeny na optimalizaci a provedení letu, ale na podporu klientů a optimalizaci jejich digitálních strategií.

V rámci svojí specializace se teď zaměřuji především na oblast data managementu, jmenovitě na datovou architekturu, data governance nebo datovou kvalitu. Ani moje současná práce se neobejde bez cestování. Do letadla jsem se díky nové práci dostala v rámci mé zahraniční cesty do Saudské Arábie, a to v pozici školitele KPMG Advanced Data Management Frameworku.

Restart kariéry mi ukázal, že se nemusím bát vzlétnout a přistát v novém zaměstnání. Je však důležité zůstat otevřený novým příležitostem a neustále se vzdělávat. Pokud tě moje neobvyklá cesta k datům zaujala, mrkni na naši volnou pozici a na příštím projektu můžeme pracovat spolu.

Volné pozice