Zpět na články

Od účtování u strejdy k soudním sporům o miliony

Dan Baumann pracuje u nás v korporátních daních teprve první rok a už pomáhá litigační skupince řešit žaloby v daňových záležitostech. Ve svém příběhu vám poví, jak jej k daním nasměroval strejda a jak v KPMG kontroluje účetní záznamy o tisících položek. „Hele, potřebuju pomoct s účetnictvím, jak jsi na tom?“ zeptal se mě jednou strejda. Studoval jsem zrovna na VŠE a brigádničil na recepci. Práci účetního jsem vyhodnotil jako kariéře prospěšnější, tak jsem oprášil znalostí účetnictví ze střední a nastoupil. U strejdy jsem nakonec pracoval tři roky a za tu dobu zjistil, že ještě malinko víc mě to táhne k daním.

Pohovory jsem dělal z Calgary

Pro lidi z daní, účetnictví a auditu je velká čtyřka pojem. Svoje CV jsem tedy poslal do všech firem velké čtyřky, a ještě do dvou vyhlášených mezinárodních firem. Lehce jsem se ale přikláněl ke KPMG, kde pracovali moji kamarádi, které znám už od dětství. Pohovory se dělaly online, protože na podzim 2020 stále řádil covid. To pro mě byla výhoda, protože v době náborů jsem žil v Kanadě, kam jsem odcestoval na Working Holiday.

Rotace mě v rozhodnutí jen utvrdily

Každý nováček si v daních prochází rotacemi, aby zjistil, jaká náplň práce ho baví nejvíce. Já už věděl, že chci do přímých daních, ideálně korporátní skupinky a rotace mi to jen ujasnily. V týmu daní z příjmu právnických osob pracuje ze všech daňových skupinek nejvíce lidí, což považuji za výhodu i nevýhodu zároveň. Nevládne tu taková rodinná atmosféra jako v jiných skupinkách, ale zase tu najdeš více lidí, kteří ti mohou poradit, když má tvůj šéf zrovna dovolenou. 

Daňová přiznání a pobídky, to je oč v korporátní partě běží

Hlavní náplň naší skupinky tvoří daňová přiznání. Ty řešíme v hlavní sezoně od ledna do června. Firma nám dodá námi vybrané účetní a daňové záznamy a my kontrolujeme jejich správnost. Já jako junior dostávám na starosti kontrolu majetku, který čítá kolikrát i 1 000 položek. Všechny ale nekontrolujeme. Vybereme si k takzvanému „testování“ ty významné, dále takové, ve kterých se dělají nejčastěji chyby, a pak náhodně nějaké další. U firem, které nemají tak složité účetnictví a daně, můžeme i jako junioři projít téměř celým procesem přípravy daňového přiznání sami, což mi přijde úžasné.

Ve zbytku roku pak připravujeme pro firmy projekty na investiční pobídky a odpočty na vědu a výzkum. Protože – pozor, teď ti prozradím naše velké know-how – právě tyto dvě položky umí firmám snížit daně. Ale neboj, naprosto legální cestou. Firmy o nich vědí, jen je kolikrát neumí pořádně využít. My jim pomůžeme projekty správně sepsat, aby v nich finanční úřad nenašel žádná pochybení. Mimo „optimalizování“ odpovídáme na ad hoc dotazy klientů. Díky nim se i v korporátní skupince dostaneme k problematice všech daní. Ostatním skupinkám dotaz předáváme, až když se jedná o složitější problém.

Když berňák začne rýpat, já budu u toho!

Vždycky mě bavilo argumentovat, takže hned po nástupu do KPMG mě zaujala skupinka litigační, která firmám pomáhá při soudních sporech v daňových záležitostech. Požádal jsem svého performance manažera, jestli bych se mohl zapojit, a dostal jsem svolení. A to je další věc, co se mi na KPMG líbí. Člověk o něco požádá, a pokud to není úplná blbost, tak mu vyhoví.

V této malé skupince pracuje jen desítka daňařů a právníků, a to ještě na poloviční nebo čtvrtinový úvazek. Ještě do nedávna jsem měl za úkol jen monitoring judikatury, protože probíhala hlavní daňová sezona a mě na litigační projekty nezbýval čas. Nyní se do nich ale postupně dostávám a už mám za sebou první žalobní repliku. Že nevíš, co je replika? To nevadí, já to taky před týdnem nevěděl. Teď mi na stole leží dvě odvolání, další úplná novinka. Člověk se tu pořád učí. Tak neváhej a mrkni na naše volné pozice.

Volné pozice