Zpět na články

Poznej Lighthouse, tým datových expertů světového formátu

Už třetím rokem pracuji v týmu Lighthouse, center of excellence pro data a pokročilou analytiku. I když není řeč o dekádách, za tři roky jsem toho u nás stihl vyzkoušet hodně. Od projektů zaměřených na data management přes robotickou procesní automatizaci a vývoj softwaru až po pokročilou analytiku a umělou inteligenci. Přečti si, na jakých dalších projektech se můžeš podílet.

V týmu Lighthouse, který je součástí oddělení Management Consulting (MC), pomáháme klientům využít jejich data na maximum. Díky tomu například ušetří náklady za vozový park nebo zlepší udržitelnost. Dále se specializujeme na umělou inteligenci, nově vznikající technologie a pokročilou automatizaci.

Jak vypadá typický projekt

V našem týmu, stejně jako obecně v celém MC, se říká, že žádný projekt není stejný, což z vlastní zkušenosti můžu potvrdit. Nikdy nejde o stejného klienta, požadavky, prostředí, postup nebo technologie. A co je pro naši práci nejdůležitější – nikdy nejde o stejná data, ač každý náš projekt je primárně o datech.

Typický projekt v Lighthousu začíná tvorbou nabídky, kterou se snažíme reflektovat klientovy potřeby. Našimi klienty jsou obvykle velké banky, pojišťovny, automobilky nebo energetické společnosti. Když se projekt podaří vysoutěžit, pokračujeme sestavením projektového týmu a následně se pouštíme do práce. Obvykle následuje úvodní analýza problému a poskytnutých dat. Následně navrhujeme řešení, která pravidelně konzultujeme s klientem. Naše práce tedy není jen o technických znalostech, ale je do značné míry zaměřená i na soft-skills. Řešení následně realizujeme a prezentujeme klientovi. Takové projekty obvykle každý z nás stíhá dva zároveň, ale někdy i více podle jejich charakteru a potřeb.

Automatické čtení údajů z dokumentů

Pro lepší představu, čemu konkrétně se věnujeme, ti představím jeden z automatizačních projektů, na kterém jsme pracovali. Šlo o takzvaný Smart Data Extraction nástroj napsaný v jazyce Python, který v sobě obsahoval komponenty OCR a jeho součástí byla také webová aplikace jako prezentační vrstva pro vyhledávání ve „vytěžených“ dokumentech. Tento nástroj umožnil klientovi chytře vyčíst předem určené údaje z desítek tisíc dokumentů v jeho DMS. Takovým údajem mohlo být například číslo smlouvy, její předmět či částka. Přes tyto dokumenty mohli následně klientovi zaměstnanci fulltextově nebo po jednotlivých údajích vyhledávat informace prostřednictví webové aplikace. Nejen procesy pro dohledání údajů se tak naprosto zásadním způsobem zjednodušily, zrychlily a diskové prostory zaplněné dokumenty již nebyly nadále neprostupnou džunglí. Díky nástroji SDE a jeho webové aplikaci plnohodnotným přínosem pro efektivní práci zaměstnanců.

Pokud tě práce v Lighthouse zaujala a rád/a by ses o ní dozvěděl/a více, podívej se na volné pozice a dej nám o sobě vědět. Rádi ti o ní povíme více osobně.

Volné pozice