Zpět na články

Pro práci v Management Consultingu jsou klíčové soft skills

Olga Khvan pracuje v oddělení Management Consultingu (MC) už skoro dekádu. Za tu dobu vyrostla z juniorky na manažerku týmu Intellectual Property & Compliance (IP), kde analyzuje firemní IT prostředí, nasazené softwary a zároveň se stará o rozvoj týmu. Proč se rozhodla pro práci v IP oddělení, čeho si na práci u nás nejvíc cení a proč by neměnila?

Olgo, jak ses dostala do KPMG?

Po práci v KPMG jsem pokukovala ještě dlouho předtím, než mě přijali. Poslala jsem snad deset CV, ale ani jednou jsem nebyla pozvána na pohovor. Změnilo se to před devíti lety, kdy jsem hledala novou práci, jelikož u někdejšího zaměstnavatele došlo ke zrušení mého oddělení a já se rozhodla, že zkusím do KPMG zaslat ještě jedno CV. I když to bylo už spíše jenom tak ze zvyku a nepočítala jsem, že by mě na pohovor doopravdy pozvali. Hlásila jsem se totiž do svého současného IP týmu, který se především zabývá IT audity a licenčními kontrolami. V té době jsem neměla žádné IT zkušenosti, pouze zápal a drive se všechno naučit. Nakonec jsem ale ke svému překvapení na pohovor pozvána byla, a tak začala moje cesta v KPMG. Nikdy nezapomenu, když jsem své mamince volala, že nastupuji jako juniorní business analytik do IT týmu a ona se rozbrečela s tím, že přeci nemám žádné zkušenosti a že mě ta práce nebude bavit. To bylo před devíti lety a dnes jsem manažerkou týmu šikovných kolegů.

Takže jsi neměla vystudovanou technickou školu?

Neměla. Já jsem vystudovala Informační management v cestovním ruchu, takže jsem neměla žádný IT/technický background, který je ale samozřejmě výhodou mít. Naše projekty se totiž primárně zaměřují na práci s daty a výstupy z různých IT systémů. Je proto užitečné mít IT znalosti, které pomáhají v plynulém procesu školení a dále v průběhu práce, ale nutnost to není.

Není?

Ne, jelikož práce v našem týmu není jenom o té technické části, ale především o soft skills. Je potřeba, aby měl člověk výborné komunikační schopnosti, ať už kvůli práci s klienty nebo v týmu. Všechny hard skills umíme kandidátům dát a hlavní tak pro nás je, aby byli učenliví, otevření, odolní, féroví, sebereflektivní, nebáli se říct, když něco nevědí a hlavně, aby se hned při prvním neúspěchu nevzdávali.

Na jaké projekty se uchazeči do IP týmu můžou těšit?

V IP pracujeme na licenčních kontrolách, IT auditech a optimalizacích pro společnosti a instituce v regionu centrální a východní Evropy. Projekty probíhají tak, že si nás softwarový Vendor (jako IBM, SAP, Microsoft) najme a my zkontrolujeme, zda klienti dodržují smluvní podmínky. Zároveň poskytujeme poradenství samotným společnostem, pomáháme jim mít větší kontrolu nad jejich IT assets (infrastrukturou, architekturou a licencemi). Samotné projekty začínají poznávací fází as it is, kdy se snažíme najít všechny možnosti a nedostatky, které společnosti mají, a na základě toho jim pomůžeme IT assets optimalizovat a tím i snižovat náklady. To se týká i smluv. Zjišťujeme, na co všechno mají nárok, ale i jaké mají pohledávky a závazky. Na základě těchto analýz jim jsme schopni doporučit, jak vytvořit efektivnější prostředí nebo jak ušetřit prostředky. Může se zdát, že jsou všechny projekty stejné, ale hláška „vždycky jsme to tak dělali“, pro nás absolutně neplatí. Za každým projektem jsou jiná specifika obchodní oblasti, různí lidé, jiné časové razítko a každý projekt nás vždy učí něčemu novému, díky čemuž je práce v IP týmu velmi zajímavá.

Je nějaký projekt, na který ráda vzpomínáš?

Jeden z nejpůsobivějších projektů byl v roce 2019. Vedla jsem stream pro kontrolu dodržovaní licenčních podmínek v rámci velkého IT auditu ve fondu sociálního zabezpečení v regionu zemí Společenství nezávislých států (CIS). Projekt zahrnoval 16 společností v energetice, ropném a plynárenském průmyslu. Pro mě je to velmi nezapomenutelná zkušenost, protože práce probíhala v úzké spolupráci čtyř různých kanceláří KPMG, kde jsem se setkala s kolegy s rozdílnou odborností, znalostmi, kulturními specifiky – ale všichni jsme pracovali jako poháněcí motor jednoho stroje a dodali skvělé výstupy. Byla to také velká výzva kvůli covidu a všem omezením s tím spojeným. Ale právě tento projekt ukázal, že v KPMG Global neexistuje hranice pro spolupráci, všichni si pomáháme a jeden stojí za všemi.

Dnes jsi tu už skoro dekádu, díky čemu?

Především díky firemní kultuře, pracovní atmosféře, lidem a náplni práce. Člověk tady necítí rozdíl mezi pozicemi. Všichni jsou velmi vstřícní a přátelští. Za tu dobu jsem měla možnost potkat opravdu skvělé lidi, kteří mě toho hodně naučili, ať už v profesním či soukromém životě, a toho si velmi vážím.

Zároveň mě baví samotná náplň práce v consultingu, kdy nám klienti svěřují svoje zakázky a důvěřují nám, že jim přineseme určitou přidanou hodnotu. Způsob práce ráda připodobňuji k horské dráze. Tím myslím, že jsou chvíle, kdy nabíráme sílu, zkušenosti a znalosti, pak následuje krátká část, během které máme pocit, že to moc nejede a my stojíme na místě, ale pak najednou letíme dolů, ale brzy to zase rozjedeme.

Pokud tě Olgy práce zaujala, tak mrkni na naši volnou pozici a dej nám o sobě vědět. Rádi mezi sebe přivítáme šikovné a učenlivé studenty, ale i zkušené profíky.

Volné pozice