Zpět na články

Proč jsem ráda, že jsem odešla z medicíny do IT

Lenka se plánovala stát zubařkou, nakonec si ale přičichla k IT a dnes pracuje na projektech z oblasti datové analytiky. Přečti si, proč si nakonec vybrala IT místo medicíny a na čem pracuje v týmu Information Technology Advisory (ITA), který je součástí našeho oddělení Risk Consulting.

Ze zdravotnictví do financí

Protože mě na gymplu vždy bavily přírodní vědy, rozhodla jsem se po maturitě pro studium medicíny, konkrétně zubního lékařství, na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Po dvou pekelných semestrech jsem si ale uvědomila, že to nebude obor, potažmo ani práce pro mě. Studium bylo totiž opravdu náročné, zejména obsáhlé předměty typu anatomie, histologie atd. mi dávaly hodně zabrat, protože je nutné se učit spoustu teoretických věcí nazpaměť (a navíc latinsky). Myslím si, že práce lékaře je poslání a člověk by tomu měl věnovat veškeré úsilí a čas, což já jsem tehdy nebyla ochotna udělat. Došlo mi, že na medicínu jsem šla ne z vlastního přesvědčení, ale proto, že mi okolí neustále říkalo, jak je to skvělý obor. Inu, nakonec mě to dohnalo a rozhodla jsem se, že zkusím něco jiného.

Chvilku jsem zvažovala přestup na jiný zdravotnický obor, ale nakonec jsem se vydala úplně jiným směrem a podala přihlášku na Fakultu financí a účetnictví (FFÚ) na VŠE. Samozřejmě jsem musela oprášit matematiku a zaplatila jsem si přípravné kurzy, což zpětně hodnotím jako jednu z nejlepších investic, a na FFÚ se bez problému dostala.

Zájem o data se promítl do studií i práce

Studium oboru Finance jsem doplňovala různými brigádami, které se čím dál tím víc týkaly IT. Zpočátku jsem asi rok a půl dělala IT recruiting, díky kterému jsem na IT nahlédla z trochu jiného úhlu a zjistila jsem, že není jen o programování. Směrů, kterým se lze věnovat, je daleko více, například datová analýza, testing, tvorba webu, UX/UI, apod. Kromě zajímavého finančního ohodnocení (v porovnání s ostatními obory) je IT super i z hlediska větší flexibility, možnosti pracovat vzdáleně a především je to perspektivní obor.

Během studií jsem se proto začala více zajímat o práci s daty a datovou analýzu a přihlásila jsem se na jednodenní kurz zaměřený na SQL. Jednalo se o kurz pro začátečníky, takže jsme řešili opravdu jen základy syntaxe, ale chytlo mě to natolik, že jsem si na VŠE vybrala ještě vedlejšku – datové inženýrství. Díky tomu se mi daleko lépe hledala práce v IT, a ještě před nástupem do KPMG jsem pracovala na dvou analytických pozicích se zaměřením na práci s daty.

Na zkoušku ve dvou týmech

Původně jsem se hlásila do týmu Banking, během přijímacího řízení jsem se ale dozvěděla o otevřené pozici v týmu Information Technology Advisory, a protože jsem se nedokázala rozhodnout a chtěla jsem si práci v obou týmech nejprve vyzkoušet, nastoupila jsem jako KIP (tak se u nás říká studentům pracujícím na zkrácený úvazek) částečně do týmu Banking, kde jsem pomáhala vytvářet report pro jednu banku, a částečně do týmu ITA, kde zrovna potřebovali pomoc s letními zakázkami.

Co mám v ITA na starost

V KPMG je skvělé, že si jako KIP můžeš vyzkoušet práci v různých týmech a na jednotlivých projektech zjistit, co tě nejvíce baví. Já jsem nakonec po škole nastoupila na full-time do ITA, kde se zaměřujeme především na IT audity. Kontrolujeme nastavení business procesů, které mohou mít dopad na finanční audit, v bankovnictví se například může jednat o výpočet úroků, v případě pojišťoven zase o výpočet a výplatu pojistného plnění. Za těmito procesy se skrývá spousta automatických či manuálních kroků, které je potřeba ověřit. Kontrolujeme třeba celkové zabezpečení IT prostředí, heslovou politiku nebo privilegované přístupy. Poté co zhodnotíme a otestujeme veškeré části, můžeme finanční audit ubezpečit o tom, že je firma z hlediska IT v pořádku.

Kromě IT auditů se náš tým zabývá (hlavně mimo sezonu) nejrůznějšími IT projekty souvisejícími se cyber security, compliance či interním auditem společností. Zároveň se s pomocí nástroje data analytics věnujeme analýzám účetních deníků. Nejsme tedy pouze IT auditoři, každý v týmu má možnost se zaměřit na oblast, která ho nejvíce zajímá. Já se kromě IT auditu a testování účetních deníků věnuji datového analýze a letos jsem byla součástí projektu pro neziskovku, kde jsme měli za úkol vytvořit report na vizualizaci dat v Power BI, což mě moc bavilo.

Moje cesta k IT byla trochu netypická, ale zároveň je důkazem, že nikdy není pozdě změnit směr a jít si za tím, co tě baví. Pokud je to i v tvém případě IT, mrkni na volná místa a pošli nám CV.

Volné pozice