Zpět na články

U zkoušky z nepřímých daní jsem pohořel. Teď klientům radím právě s nimi

Dominika finance přitahovaly už na gymplu. Nepřímé daně ale nebyly zrovna jeho silná stránka. Naštěstí se nenechal neúspěchem u zkoušky odradit a teď u nás už čtvrtým rokem radí firmám s DPH.

K daním mě to táhlo už na gymnáziu. Moje mamka vede už pětadvacet let účetní firmu, takže o financích, daních a účetnictví jsme se doma bavili běžně. Po maturitě jsem se přihlásil na VŠE na obor zdanění a daňová politika. Praxi se mi dařilo sbírat už při studiu. Na částečný úvazek jsem začal pracovat v menší poradenské firmě jako asistent daňového poradce.

Do velké čtyřky mě táhla zvědavost

Po promoci jsem si říkal, že bych rád zkusil něco jiného (rozuměj většího). Spolužačka toho času působila v KPMG, tak jsem ji požádal, ať ve firmě můj životopis předá. Ani jsem netušil, kam můj životopis putoval, ale ve firmě z nějakého důvodu usoudili, že chci do nepřímých daní. Všechno klaplo, jak mělo, a díky praxi mi rovnou nabídli pozici Junior Tax Consultant 2 (začínáš jako Junior Tax Consultant 1).

Zkoušky na daňového poradce jsem skládal natřikrát. Propadl jsem z nepřímých daní

Zkouška na daňového poradce se skládá jak z písemné, tak ústní části, podobně jako maturita. Když dáš písemnou, postoupíš k ústní. Písemná zkouška se dále dělí na přímé a nepřímé daně. Až u všech částí uspěješ, zapíšeš se do Komory daňových poradců.

Obvykle ji u nás skládáme na začátku třetího roku, já jsem jeden pokus absolvoval už před nástupem do KPMG. Měl jsem měsíc a půl volno na učení, ale znáte to… Zkoušku jsem zcela nepřekvapivě nedal. Přímé daně mi problém nedělaly, ale u daní nepřímých jsem vyhořel. Ano, čtete správně. Pohořel jsem přesně v té oblasti, do které mě v KPMG přijali. Ptáte se, co se stalo, když jsem zkoušku nedal? Nestalo se nic, i když se evidentně mé znalosti limitně blížily nule.

Nicméně dělat zkoušky na několikátý pokus je celkem běžné. Sama Komora daňových poradců uvádí, že je zvládne tak 20–30 % lidí. Státnice proti tomu byly brnkačka. Napodruhé mi zkouška utekla o těsný bod a půl. Ano, opět mě nachytala nepřímá část. Do třetice všeho dobrého jsem zkoušku zvládl. S přípravou mi pomohly i kurzy, které pro nás KPMG organizuje. Týden jsem měl přednášky dle výběru KPMG a další týden jsem si vybral přednášky podle sebe. Tam jsem dohnal svoje mezery.

Konzultantem už od začátku

Zkoušky, nezkoušky, když jsem nastoupil, kolegové zjistili, že mám zkušenosti s psaním stanovisek. Daňová přiznání, která u nás nováčci dělají, jsem tedy moc nechystal, spíš jsem rovnou přešel do role konzultanta. Aktuálně jsem na pozici Senior Tax Consultant 1, což znamená, že už něco umím a můžu předávat své znalosti a zkušenosti služebně mladším kolegům.

Přidej se k nám. Nabíráme studenty i absolventy, kteří si teprve vyberou svůj tým i trošku zkušenější k nám do nepřímých daní, převodních cen, M&A a mezinárodního zdanění. Mrkni na to a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice