Zpět na články

V consultingu získáš přehled o celém IT

„Dokud jsi mladý, rozhlížej se,“ radí Tomáš Řehořek, manažer týmu Technology, který si u nás hned po škole vyzkoušel navrhování byznysové a IT architektury po fúzi třech firem. V rozhovoru ti představí své úspěšné projekty, za které ho pochválila i konkurence, a poví ti, co všechno se u něj v týmu můžeš naučit.

Od letošního roku jsi manažerem v týmu Technology. Co tento tým dělá?

Tým Technology neformálně dělíme do čtyř tematických oblastí. Já se primárně věnuji tématu architektury. Tu v KPMG řešíme komplexně – poznáváme, jaké jsou vize, cíle a motivace top-managementu našich klientů a jak se tyto vstupy promítají do procesů a technologií. Razíme přístup, že IT není od toho, aby se jen staralo o systémy a počítače. Mělo by být plnohodnotným partnerem byznysu a umožnit podnikům inovovat se a dále rozvíjet. S architekturou a způsobem fungování IT (pozn.: operačním modelem) se pojí další, mně osobně blízké téma, a to IT Governance. I nad nejnovějšími technologiemi totiž potřebují mít organizace kontrolu a musí umět správně je řídit, na což se bohužel stále často zapomíná. V rámci tohoto tématu jsme aktuálně dokončili třeba projekt návrhu poskytování cloudových služeb. Třetí oblastí je cyber security, ve které našim klientům pomáháme například implementovat standardy a best practises nebo testovat kvalitu jejich řešení formou penetračního testování a etického hackování. Poslední oblastí je projektové řízení IT projektů. Díky expertíze v této oblasti jsme schopni odřídit libovolný IT projekt.

Na VŠE sis jako vedlejší specializaci vybral eGovernment. Čím tě přitahovala služba veřejné sféře?

Když jsem v roce 2009 nastupoval na výšku, tak ve veřejné sféře startovaly zajímavé projekty –  datové schránky, Czech POINT nebo ISZR, tedy základní registry. Zároveň se na VŠE pilotovala nová specializace eGovernment, na které učili velmi zajímaví lidé.

Studovali jsme vývoj státní správy a různé teorie, jak veřejný sektor vést, aby dobře sloužil lidem. Probírali jsme rozpočty, dělení odpovědností i veřejné finance. V KPMG pracuji ze tří čtvrtin právě pro veřejný sektor, takže znalosti ze specializace se mi hodí každý den.

Jaká mají specifika projekty pro státní správu?

Na vysoké jsme se ptali, proč se máme učit monolitické architektury, když jsou moderní cloudy. Pak člověk přijde do praxe a zjistí, že se sice učil podle knih z devadesátek, ale klienti mají architekturu z osmdesátek. Organizace mají velkou setrvačnost a dřív nebo později se budou muset těchto technologií zbavit, a my je proto musíme znát.

S trochou nadsázky bych si tedy dovolil tvrdit, že zatímco kolegové řeší s komerčními klienty odstavovaní „legacy systémů“, tak my se ve státní správě setkáváme i s „vintage technologiemi“. Ve veřejném sektoru navíc není možné, aby jedna instituce koupila druhou a vyřešila tak svůj technologický dluh. To je ostatně i jeden z důvodů proč dochází k některým významným akvizicím například v bankovním sektoru. Kromě toho je každá z organizací unikátní. A právě z těchto důvodů jsou projekty pro veřejnou správu velice zajímavé a vyžadují velkou míru kreativity a invence.

Osobně jsem velmi zvědavý, jak a kdy se podaří vytvořit první velká cloudová řešení i v prostředí veřejného sektoru.

Vzpomeneš si na svůj první projekt v KPMG?

Jeden z mých prvních projektů bylo navrhování nového procesního fungování po fúzi tří firem. Sbírali jsme požadavky a doporučovali, které procesy zachovat a které ne. Já dostal na starosti kreslení map v programu Enterprise Architect, a to třeba i v reálném čase při workshopu s klientem. Tím jsem se hodně naučil.

Jaký byl tvůj nejúspěšnější projekt?

Před lety jsme vyhráli zakázku na návrh ICT řešení pro jeden z krajů. To byl jeden z prvních projektů, kde jsme rozvinuli myšlenku Enterprise architektury. Klient získal na naše řešení čtyři dotace v desítkách milionů korun a projekt získal i první místo v soutěži eGovernmnet The Best, kterou ten rok vyhlašoval náš konkurent společnost Deloitte.

Co získá absolvent po nástupu do KPMG?

Zkušenosti. Když půjde někam na servis desk nebo testování, tak po pár letech to bude umět dobře, ale nic jiného. Já během prvního roku navštívil pět, šest datových center. Viděl jsem jich víc než síťař nebo ajťák v jiné organizaci. Tato praxe se hledá těžko. Kde jinde zažije pět šest projektů, kde se vymýšlejí nové backendové systémy a zavádějí metodiky pro architekturu? Za tři roky má tak nadupané CV, že může řídit velké projekty, jak ve státním, tak soukromém sektoru.

Nastupuje k vám absolvent do konkrétní expertízy, nebo si jich může vyzkoušet více?

Pokud ještě neví, čemu se chce věnovat, tak mu poskytneme volnost vyzkoušet si různé typy projektů i klientů. Trvá minimálně dva roky, než se nový kolega rozkouká a najde si, co ho baví. Pak spolu s performance manažerem vybere svou ideální specializaci a my ho budeme podporovat v dalším rozvoji a získávání certifikací.

Jak vypadá ideální kandidát do týmu Technology?

Má vystudovanou ideálně informatiku na VŠE, ČVUT nebo matfyz. Vítáme kolegy, kteří mají logické myšlení, chuť poznávat nové věci a řešit problémy. Uplatnění si tu najdou i absolventi, kteří se zajímají o moderní technologie nebo vývoj.

Může k vám nastoupit i student?

Určitě a není ani problém přijít s tématem diplomové práce. I když máme s klienty vždy podepsanou dohodu o mlčenlivosti, tak máme mechanismy, jak dokážeme diplomovou práci anonymizovat nebo v ní rozebrat problémy, které řeší více klientů. Spoustě stážistů se u nás tak zalíbilo, že zůstali i po studiu.

Nabíráte pouze do Prahy, nebo i jiných poboček?

Aktuálně nabíráme i do brněnské kanceláře. Kolegové ale mohou pracovat prakticky odkudkoliv. Klienti už nevyžadují dennodenní schůzky, a dokonce i veřejné instituce nadšeně komunikují přes Teamsy. Někdy ale potřebujeme sedět na jednání fyzicky. Složitější situace se zvládají lépe osobně a byla by škoda si je nezažít, protože člověka hodně naučí.

Zaujala tě Tomášova práce? Tak mrkni na výpis volných pozic, dej nám o sobě vědět a další projekt může být váš společný.

Volné pozice