Zpět na články

Zpátky na začátek: Jana Bartyzalová

Každý jsme v KPMG nějak začínali. Někdo nám dal tip na práci, doporučil nás, případně jsme se o firmě dozvěděli ve škole. Ale jaké byly počátky partnerů a manažerů, kteří se dnes podílejí na vedení Daňového oddělení KPMG? Ve svém článku bych ti chtěla přiblížit příběh naší partnerky Jany Bartyzalové, která pracuje v KPMG od roku 1990 a od roku 2006 je partnerkou. Jaké byly její začátky a proč se rozhodla spojit s KPMG celou svou profesní kariéru?

Jaká byla tvá cesta do KPMG?

V KPMG jsem nastupovala na pozici dočasné výpomoci s administrativou u nově zakládané firmy v květnu 1990. Byla to brigáda při mateřské dovolené, kterou mi dohodil můj bývalý vyučující z VŠE. Měla jsem doma 2,5letého syna a plán byl takový, že si přes letní prázdniny, kdy byl syn u babičky, trochu přivydělám. V té době jsem o KPMG ještě nic nevěděla.

Jaké byly tvé začátky ve firmě?

Na konci prázdnin se ukázalo, že by bylo potřeba, abych zůstala ve firmě i nadále, takže jsem od září dostala smlouvu. Tehdy jsme byli jenom čtyři. Honza Žůrek a František Dostálek pořád někde pobíhali a sháněli registrace a já jsem byla v kanceláři. Zvedala jsem telefony, posílala faxy a odpovídala na dotazy jiných kanceláří KPMG ve světě.

Jak ses vyprofilovala na daně?

To přišlo až po dvou letech. Do té doby jsme dělali všichni všechno. Nejdřív jsem ale na rok a půl odjela do kanceláře KPMG ve Frankfurtu, kde jsem prakticky rotovala po daňovém oddělení a získávala zkušenosti. Pak jsem se vrátila zpět do Prahy, kde se zakládalo daňové oddělení. Tehdy v něm působili dva lidé. Klientům jsme pomáhali všichni se vším, nebyly specializace.

Později ses začala věnovat zejména zdanění fyzických osob...

V začátcích oddělení jsme měli okolo 200 daňových přiznání k dani z příjmu fyzických osob. S postupujícím časem a přibývajícími klienty bylo potřeba rozložit síly daňového oddělení, takže začaly vznikat specializované skupinky, které máme teď – DPH, korporátní daně, fyzické osoby, převodní ceny, mezinárodní zdanění, zdanění finančních institucí. Výhradně fyzické osoby dělám už skoro 10 let.

Proč ses rozhodla s KPMG spojit celou svoji kariéru?

V roce 1990 jsem si určitě neříkala, že bych tu chtěla zůstat 30 let. Zůstala jsem hlavně kvůli té atmosféře a lidem, se kterými a pro které jsem pracovala. Úkoly jsem vždy dělala s nadšením a dávaly mi smysl. Po letech, kdy jsem se posunula na manažerskou pozici, mi volali headhunteři a nabízeli mi změnu práce. Měla jsem ale dojem, že musím jako daňový poradce buď úplně změnit obor, nebo se přesunout do jiné poradenské společnosti. Náplň práce například v jiné firmě z Velké čtyřky bude více či méně stejná. U nás ale máme skvělou atmosféru a dobré pracovní podmínky - myslím, že tím se odlišujeme. Proto jsem na žádnou nabídku nikdy nekývla.

Co si myslíš o nově nastupující generaci? Budou smýšlet podobně? 

Myslím, že pro naše nové kolegy, kteří přijdou hned ze školy, může být těžké se zorientovat, protože nemají srovnání. Nejsou si jisti, zda se chtějí věnovat daním, jestli chtějí být v korporaci či malé firmě, hledají rychlý kariérní růst, někdy jim chybí trpělivost. Někteří u nás zůstanou pár let a přesunou se na stranu klienta, někteří s námi pracují dlouhé roky. Zpětná vazba od nich je však většinou taková, že se u nás měli dobře a spoustu se tu naučili. 

Volné pozice