Zpět na články

5 důvodů proč mít LinkedIn už při škole

Lin… cože? Kdože? Ptají se mě studenti. Jiní hbitě vytahují QR kód a už mi v appce nabíhá jejich žádost o navázání kontaktu. Mít profil na profesní sociální síti je v dnešní době (a především v managementu) must have. Profíci benefity, které vyplývají z jejího užívání, chápou, ale co přinese taková socka studentům? V následujícím článku shrnu 5 důvodů, proč jsem si LinkedIn profil založila už na vysoké škole a proč bys měl i ty.

1) Mapuješ potenciálního zaměstnavatele

Už víš, kterým směrem se chceš profesně směřovat? Sleduj příspěvky pod hashtagy z jednotlivých oblastí - od HR po audit nebo různá témata (já mám třeba ráda #pravopisnejednohubky). Jestli už máš svůj lovebrand, pro který chceš jednou pracovat, neostýchej se a odebírej obsah přímo dané společnosti. Sledováním účtu KPMG Czech republic se dozvíš o našich studiích, projektech, ale seznámíme tě i s kolegy a volnými pozicemi. Tak na nic nečekej a dej nám odběr (a lajky! :D).

2) Buduješ si síť důležitých kontaktů

Přidej si kamarády z vejšky i ze střední školy. Po pár letech budeš třeba zírat, kam se dostali, ale hlavně s nimi budeš profesně v kontaktu a rozšíříš si obzory z oblastí, ve kterých se vyskytují. Jestli už máš nějakou profesní zkušenost, přidej si své kolegy, ale také ty, se kterými jsi byl na jednání nebo schůzce. Nemusíš se stydět. Přidání do sítě kontaktů na LI není tak osobní jako žádost o přátelství na Facebooku. Je to spíš taková virtuální vizitka. A jestli se stydíš, že žádostí o přidání urazíš nějakého auditního manažera, tak jsi vedle. Potěší ho, že si ho třeba z přednášky na škole nebo kariérního veletrhu pořád ještě pamatuješ (nekecám, mám to ověřené). Nikdy nevíš, kdy se ti takový kontakt bude hodit.

3) Headhunteři nehledají jen profíky

Že na LinkedIn operují headhunteři, kteří zde vyhledávají vhodné kandidáty, je asi jasné. Nemysli si, že zde hledají jen zkušené seniory. U nás v KPMG nabíráme především studenty a absolventy, kteří předtím třeba vůbec praxi v oboru neměli. Pro nás je totiž většinou nejdůležitější zájem kandidáta o danou oblast a pak už mu všechno vysvětlíme. Můžeme tam jednou klidně oslovit i tebe - takže jestli pořád ještě ten profil nemáš, asi bys už měl klikat na registraci. Jo a když už jsme u těch lidí z HR, nejlepší je, že si je před pohovorem můžeš zčekovat, a to nejen je, ale třeba i manažery, se kterými budeš mít pohovor. Třeba jste studovali stejnou školu nebo dokonce obor - hned budeš mít s čím u small talku zaperlit. 

4) Virtuální CV (a portfolio) je k nezaplacení

Nemusíš pokaždé hledat složku se cívíčkama a pracně aktualizovat a přeposílat. Většině společností dnes stačí poslat link (a protože nejsi amatér, víš kde si ho personalizovat) a máš hotovo. A pokud na to půjdeš hezky po staru, přidej si link (nebo ikonu) na LI do CV. Recruiter bude vědět, že tě tam najde a určitě se ti na profil podívá. U nás za to vždycky dáváme malé (bezvýznamné) plus. Nezapomeň do profilu přidat odkazy na své projekty nebo vložit ukázky dosavadní práce, pokud už nějaké máš. A jestli ne, tak se pochlub tím, v čem jsi zatím zkušenosti nabyl třeba ve škole. Ovládáš SQL, nebo kvantitativní analýzu dat, či finanční účetnictví? Prodej to tam. Tadytady pro tebe máme pár tipů, jak z profilu na LI vytěžit maximum.

5) Když tě někdo chválí – je to vidět

Moje bývalá kolegyně vždycky říkala „když tě někdo chválí, musí to být vidět“ a přidávala na kopii pochvalného e-mailu šéfa. LinkedIn umožňuje, aby pochvaly viděl nejen tvůj nadřízený, ale i tvůj potenciální budoucí šéf. Jestli jsi třeba se spolužákem pracoval na náročném školním projektu, můžeš mu na jeho profil vložit doporučení. Vyzdvihni, jak se ti s ním pracovalo, jaké jsou jeho silné stránky a proč bys ho doporučil. Kolega by ti pak takové doporučení měl oplatit. Jen tě prosím, nevymýšlej si a buď upřímný. Máš ho za co ocenit? Udělej to. Ale jestli ne, nech to raději být. Nikomu tím pak ve skutečnosti nepomůžeš.

Tak jo, to by bylo. O tom, že si skrze tuhle síť buduješ svůj osobní brand, který pro tvou kariéru bude jednou třeba nezbytný, se asi rozepisovat nemusím. Až se spolu potkáme třeba na veletrhu u tebe na škole, nebo na nějaké akci u nás v Karlíně, budu se těšit, že si mě pak už přidáš do sítě na svém LinkedIn účtu. :)

Volné pozice