Zpět na články

Jak napsat životopis, který zaujme

Stručný, přehledný a poutavý. Takový by měl být správně sepsaný životopis, který ti pomůže obdržet nejedno pozvání na pohovor. Níže najdeš pár základních pravidel a ověřených tipů, které by neměly chybět v žádném z nich.

Pravidlo jedné strany

Důležitý je rozsah, který by neměl být na víc než jednu stránku (nejlépe ve formátu PDF). Text je proto vhodné rozdělit do stručných a přehledných sekcí. Výhodou je čistý, atraktivní, minimalistický design, bez použití sytých barev, se kterým ti pomůžou nejrůznější předpřipravené šablony, kterých na internetu najdeš spoustu. Samozřejmostí je, že všechny uvedené informace musí být pravdivé a psané bez pravopisných chyb.

Osobní údaje

Hned v úvodu by mělo být uvedeno jméno a kontaktní údaje (tel. číslo, e-mail), popřípadě adresa. Občas do této sekce někomu zabloudí i informace o zdravotním stavu, ale to raději vynech. Co by ale nemělo chybět je fotka. Selfie z dovolené nebo s různými filtry dobrý dojem neudělá, fotografie by měla formátově připomínat průkazovou fotku s neutrálním pozadí.

Vzdělání a pracovní zkušenosti

Výčet pracovních zkušeností je gró každého životopisu, seřazené by měly být chronologicky od nejnovějších po nejstarší. Vzdělání uveď poslední dosažené (název školy, studijního oboru a rok ukončení). Někdy není na škodu uvést i název a zaměření kvalifikační práce nebo nejdůležitější předměty, pokud jsou relevantní.

U pracovních zkušeností stačí uvést název firmy, pozici a pár vět o náplni práce. Pokud máš praxi zatím jenom z klasických studentských brigád, zvýrazni to, co jsi se naučil/a a mohlo by ti pomoct na požadované pozici.

Dovednosti a znalosti

Cizí jazyky, editovací nástroje, Excel na pokročilé úrovni, Python, atd. Jednoduše vypiš všechno, čím si myslíš, že vynikáš a neumí to každý v republice. Hlavní je, aby to mělo spojitost s pozicí, na kterou se hlásíš.

Zájmy

Ač se to nemusí zdát, tak i zájmy jsou důležitou součástí životopisu. Personalistům to hodně napoví o tvých vlastnostech a osobnosti. Výhodou je, pokud máš nevšední koníček, o kterém se na pohovoru můžeš rozpovídat.

1400x1920_CV_blog

LinkedIn nebo CV?

Význam sociální platformy LinkedIn, ve které buduješ síť kontaktů, mapuješ potenciální zaměstnavatele a dáváš o sobě vědět headhunterům, poslední dobou roste. Některé firmy dokonce LinkedIn preferují a CV tudíž vůbec nepotřebuješ. Pokud ještě nemáš založený profil, co nejrychleji bych to napravila. O tom, proč je dobré mít LinkedIn už při studiu, si můžeš přečíst zde

K nám do auditu i bez životopisu

Pokud ti tipy na poutavý životopis pomohly, mrkni na volná místa a poděl se o něj s námi. K přihlášce do auditu ho ale připojovat nemusíš a odeslat ji tak zvládneš za minutku. 

Volné pozice