Zpět na články

Čísel a dat se bát nemusíš

Zajímají tě čísla a data, ale máš před nimi respekt? Nevíš úplně přesně, jakým směrem se vydat? Přečti si příběh Tonyho. Taky trochu tápal a pochyboval. Teď je ale šťastný u nás v Lighthouse a data jsou jeho svět.

Vystudoval jsem bakaláře v oboru International Marketing & Sales v Dánsku. Po střední jsem nevěděl, co bych chtěl dělat a marketing mi přišel jako nejmíň násilná volba. Nebyl jsem technicky zaměřený a nevěřil jsem si, že bych nějaký technický obor zvládnul. Školou jsem tak nějak proplouval.

Strach je mnohdy jediná překážka

Během covidu jsem nabíral pracovní zkušenosti v různých oborech, ale pořád jsem tápal. Doufal jsem, že mi navazující magisterské studium pomůže ujasnit si směr, kterým se chci dál vydat. V tomto období jsem zažil i menší osobní krizi a ztrácel naději. Nakonec mě po delší odmlce vzali na obor International Business Administration v německém Frankfurtu nad Odrou. 

Shodou náhod obor nabízel zaměření na Data Science & Decision Support. Seznam předmětů mě vyloženě nadchnul – Python, machine learning v R nebo management science. Už během bakalářského studia jsem se okrajově zajímal o data a machine learning, ale tehdy jsem se bál naplno vkročit do vody plné čísel a dat. Bral jsem tuto příležitost jako druhou šanci a postupně mi začalo dávat všechno smysl. I když bylo všechno pro mě nové a mnohdy složité, data mě bavila a fascinovala. Utvrdil jsem se v tom, že čísel se člověk bát nemusí a že strach je mnohdy jedinou překážkou. A že když se chce, tak to opravdu jde. Od té doby jsem věděl, že chci s daty pracovat.

Proč jsem si vybral KPMG

Chtěl jsem do velké firmy, kde bych se mohl učit od lepších a nabírat relevantní zkušenosti, a tím pádem kariérně a vědomostně se vyvíjet. Z mých předešlých zkušeností jsem hlavně věděl, že bych nechtěl zabřednout do rutiny, která je ubíjející. Z tohoto hlediska mi vyšla Big4 jako nejlepší volba, minimálně pro začátek. Variabilita projektů a klientů, široké know-how, dynamické prostředí s mnoha talentovanými lidmi, možnost osobního a karierního růstu, příležitost podílet se na něčem reálném a vidět výsledky… to vše na mě zapůsobilo. KPMG mi přišla ze všech nejvstřícnější a jelikož je zde Lighthouse – data centre of excellence, volba byla snadná.

Dělám to, co mě baví

Původně jsem plánoval nastoupit jen jako KIP při studiu – takhle se u nás říká stážistům –, ale nakonec mě vzali rovnou jako plnohodnotného člena. A za tu dobu, co jsem tu, jsem už měl možnost  podílet se na několika projektech v odvětví pojišťovnictví, bankovnictví nebo energetiky. Dělal jsem datovou analýzu, vytvářel reporty nebo naprogramoval jednoduchý výpočetní algoritmus. Vyzkoušel jsem práci s Pythonem, SQL, PowerBI. Dnes už vím, že dělám to, co mě baví.

Pokud i tebe zajímá práce s daty, tak se mrkni na volné pozice a dej nám dát o sobě vědět. 

Volné pozice