Zpět na články

Co tě čeká v týmu nepřímých daní

Pod pojmem nepřímé daně si většina lidí představí DPH. Tým nepřímých daní je tak často označován jako DPH skupinka. Avšak se nevěnuje pouze této konkrétní dani. Hravě pokrývá i ostatní daně spadající do téže skupiny jako daň spotřební či daň ekologickou nebo problematiku cla. Na jakých všech projektech skupinka pracuje a co by tě jako juniorní posilu čekalo, popisuje konzultantka Karolína.

Proces rotací v nepřímých daní 

Po nástupu čekají každého nováčka rotace v daňových skupinkách. Během těchto několika dní, co u nás jako „rotující“ strávíš, získáš základní přehled jak o členech příslušné skupinky, o způsobu jejího fungování, tak o typu práce a projektech. Zároveň, pokud bys chtěl/a pracovat ve více než jedné skupince, lze se individuálně domluvit a můžeš být oficiálně členem dvou skupinek zároveň.

Na čem pracujeme

S prací v daňové skupince je neodmyslitelně spojena příprava daňových přiznání, v případě našeho týmu jde zpravidla o zahraniční klienty. Jako junior konzultant/ka u nás prakticky ihned získáš vlastní portfolio klientů, o které se staráš spolu se seniornějšími kolegy, jež ti poskytují veškerý knowledge support. S klienty komunikuješ, získáváš informace a zkrátka vše potřebné k tomu, aby jejich povinnosti vůči českým úřadům byly správně daňově vypořádány. U nás jsi tedy s klienty v kontaktu od samého začátku působení ve skupince, neb pro řadu z nich vystupuješ v roli kontaktní osoby, na kterou se mohou obrátit v případě potřeby.

Nicméně neboj, práce v DPH skupince není jen o přípravě daňových přiznání. Poskytujeme také poradenství, například ve formě sepsání daňového posouzení nejrůznějších typů transakcí klienta, sepisování stanovisek v případě potřeby detailnějšího rozboru či telefonických konferencí s klientem, třeba se zástupci světoznámých automobilek či prodejců luxusního zboží. Velmi častá je v naší skupince i spolupráce se zahraničními kancelářemi KPMG, protože často vzniká potřeba posoudit případná rizika vlivu tamějších legislativ na daný případ.

Jak probíhá sezona

V DPH skupince pojem „sezona“ zaznívá často, respektive dvanáctkrát do roka, a to jen co se DPH týče. V rámci ostatních nepřímých daní máme interní specializace v rámci skupinky, což znamená, že jeden kolega se více do detailu zaměřuje například na daň spotřební, jiný na finanční instituce nebo daň silniční a podobně. A s tím souvisí ještě termíny (sezony) ve vztahu k těmto daním nad rámec DPH. Oproti třeba korporátní skupince bych řekla, že je sezonnost u nás více vyvážená a rozložená během roku, což s sebou určitě nese výhody i nevýhody. Pro mě byl tento faktor při výběru vlastní skupinky poměrně významný.

Nejsme pouze v Praze

Kdysi jsme se považovali za malou skupinku, ale opak začíná být pravdou. Kromě základního týmu v Praze máme i několik kolegů a kolegyň, kteří s námi spolupracují i přesto, že se primárně zaměřují na jiné daně. Zároveň nelze opomenout naše kolegy v brněnské kanceláří, jejichž participace na mnoha DPH klientech pro nás představuje významnou pomoc.

Na co dalšího se můžeš těšit

Ať už se rozhodneš pro jakoukoli daňovou skupinku, čeká na tebe velké množství nových zkušeností, široká škála výběru školení, ať už technických či soft-skills, díky kterým si rozšíříš obzory, a to včetně těch přípravných na zkoušky daňového poradce. Během roku navíc pořádáme mnoho společenských akcí jak v rámci jednotlivých skupinek, tak na úrovni celého Tax & Legal oddělení, které stojí za to.

Jak to vypadá v ostatních daňových skupinkách, si můžeš přečíst tady. Nezapomeň se podívat i na volnou pozici a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice