Zpět na články

Jak jsem vyrostla v ASP

Vyrostla jsem v KPMG. Během tří let jsem se v oddělení Accounting Services & Payroll vypracovala z juniorní pozice na specialistu.

Své 3 roky v KPMG jsem popsala v minulém článku. Dneska bych vám ráda prozradila, co bylo tajemstvím mého úspěchu.

Co mi pomohlo vyrůst?

Vzdělávání. Protože pracuji v dynamickém oboru, kde se pořád něco mění, školení a sebevzdělávání jsou naprostou nutností. Naštěstí mě účetnictví opravdu baví, takže tenhle fakt beru jako benefit. Nuda a stereotyp nehrozí.

Nejvíc za svůj růst však vděčím lidem okolo mě. Skvělým kolegům a kolegyním, kteří jsou vždy ochotni (někdy i opakovaně) mi vše vysvětlit. A to nejen u nás v ASP, ale i daňařům a advokátům z KPMG Legal.

Díky spolupráci s daňovým a právním oddělením navíc získávám mezioborové přesahy, což je velké plus pro moji odbornost a kariéru. Když se objeví nějaký komplikovaný daňový nebo právní problém, se kterým si nevím rady, vytočím jednoduše DPH nebo Legal Helpdesk a ti, co mají danou problematiku v malíčku, mi vždy pomůžou. Protože spoustě klientů zajišťujeme jak účetnictví, tak daňové poradenství, můžu se v daňové oblasti poradit přímo s člověkem, který má daného klienta na starosti. Tím odpadá nutnost ho od začátku zasvěcovat do detailů a hodně to šetří čas.

Pomocník jménem OpenPD

OpenPD je zkratka pro Open Performance Development, což je nástroj, který podporuje rozvoj zaměstnanců. Na začátku každého roku si stanovíme cíle, kterých bychom za daný rok chtěli dosáhnout a vyplníme je do aplikace OpenPD. Potom následuje schůzka s PM (performance managerem), kde jednotlivé cíle probereme a domluvíme se na tom, jak jich nejlépe dosáhnout. Například pokud budu chtít oprášit znalosti němčiny, domluvíme se na tom, že začnu jednou týdně chodit na interní kurz německé konverzace.

V půlce roku se k OpenPD vrátíme a sami zhodnotíme, zda se nám podařilo cíle splnit nebo ještě musíme zabojovat v druhé polovině roku. Potom opět následuje schůzka s našim PM, kde dostaneme zpětnou vazbu nejen k plnění cílů, ale celkově k naši práci v průběhu roku. Takhle to zní hrozně vážně a oficiálně, ale ve skutečnosti se jedná o přátelský pokec, na který se dokonce i těším. Se svým PM mám super vztah a z každé schůzky odcházím namotivovaná a s úsměvem na rtech.

Osobní koučink

Pokud je vám motivace a vedení PM málo, můžete využít certifikovaného interního kouče z řad zaměstnanců. Stačí si vybrat toho, který vám bude (po stránce odborné i lidské) nejlépe vyhovovat. Následují pravidelná setkání. Na začátek si s koučem stanovíte cíle, kterých chcete dosáhnout (jako v OpenPD), a společně na nich pracujete. V průběhu koučinku se tyto cíle a cesty k nim můžou podle potřeby a situace měnit. Pokud vyrostete až na pozici manažera, dostanete příležitost využívat také externí kouče. 

Volné pozice