Zpět na články

Na čem pracují konzultanti z týmu Transfer Pricing

Konzultanti z týmu Transfer Pricing (TP) neboli skupiny převodních cen poskytují poradenství v oblastech nastavení, implementace a dokumentace převodních cen, připravují srovnávací studie nebo se zapojují do metodické obhajoby před správcem daně. Čemu dalšímu se věnují a jak práce v této skupině probíhá, popisuje konzultantka Petra.

Nástup je možný i bez rotací

První měsíce v daňovém oddělení probíhají většinou díky rotacím velmi podobně napříč všemi skupinkami. Někdy je ale možné nastoupit přímo do konkrétní skupinky, o kterou máš zájem, aniž bys rotacemi prošel/a, a to byl i můj případ. Začala jsem v KPMG pracovat nejdříve jako sekretářka a potom se naskytla příležitost přidat se do týmu převodních cen. Ale nemusíš se bát, i když nastoupíš rovnou do konkrétní skupinky, úvodního měsíčního školení se zúčastníš také.

Typické projekty TP skupiny

Mezi nejčastější typ projektů v týmu TP patří příprava dokumentací převodních cen často i včetně srovnávacích studií. Zpracování takové dokumentace trvá pár dnů, ale jelikož je za tímto účelem potřeba analyzovat řadu dokumentů a informací od klienta (kterým jejich zaslání obvykle nějaký čas zabere), tak výsledný produkt se většinou tvoří několik týdnů až měsíců. To je důvod, proč vždy pracujeme na několika projektech současně. Díky tomu máme v průběhu roku víceméně rovnoměrné vytížení. Nejvíc práce máme v listopadu a prosinci, takže už během rotací tě hodně zapojíme do různých projektů. Na začátku bude tvojí prací hlavně příprava srovnávacích analýz (tzv. benchmarků), obecných částí v dokumentacích a vyzkoušíš si zpracovat také tržní analýzu. Kromě klasických dokumentací a benchmarků se věnujeme stanoviskům k různým oblastem, asistujeme při nastavování převodních cen, analyzujeme hodnotové řetězce, obchodní modely nebo funkce a rizika společností, věnujeme se country by country reportingu, závazným posouzením nebo daňovým sporům, a to jak těm tuzemským, tak mezinárodním. Nicméně každý projekt, na kterém pracujeme, je jiný. Od odlišných způsobů financování přes postavení klienta v dodavatelském řetězci, rozdílné funkční a rizikové profily až po odlišné způsoby stanovení odměny za vykonávanou činnost.

Podíváš se i za klienty

Na „výlety“ ke klientům jezdíme i v TP skupince. Během jednání se snažíme pochopit, jak byznys daného klienta funguje. To je pro naši práci stěžejní, abychom mohli popisovat obchodní transakce nebo obchodní model klienta, musíme mimo jiné vědět, proč, za jakých podmínek a za jakou odměnu se uskutečňují. Někdy se podíváme také do výroby a nakoukneme tak pod pokličku ještě víc.

Pravidelné sdílení znalostí a možnost vycestovat

Každé tři týdny se všichni scházíme a sdílíme si novinky nebo přístupy k nevšedním problémům, které řešíme, abychom mohli dalším klientům nabídnout optimální řešení jejich situace. Navíc pokud máš zájem o práci v zahraničí, bude se ti znalost převodních cen hodit. Každá země má sice svá specifika, ale základ zůstává stejný. Se stáží v zahraničí ti může pomoc i KPMG a díky Tax Trekům se můžeš podívat na zajímavá místa. Speciálně v TP se pak můžeš těšit i na různá mezinárodní školení.

Rozvíjení týmového ducha

V TP skupince si zakládáme na týmovém duchu a snažíme se ho poctivě udržovat. Kromě klasických teambuildingů všichni společně, od asistentů až po vedení, občas vyrazíme na oběd, pivo, víno nebo třeba do divadla či lasergame. Představivosti, co se týče akcí a zábavy, se u nás meze nekladou. Asi nejatypičtější akcí byl podvodní hokej – nebyl snad nikdo, kdo by se v rámci zápalu hry nenapil.

Jak to vypadá v ostatních daňových skupinkách, si můžeš přečíst tady. Nezapomeň se podívat i na volnou pozici a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice