Zpět na články

Zkušenost účastníka workshopu "CV and Interview in English"

"Když se přede mnou Aneta zmínila o tom, že KPMG dělá i workshopy, velmi mě to zaujalo a hned jsem se na jeden přihlásila." V tomto článku nám Karolína, která se účastnila jednoho z našich únorových workshopů, prozradí, jaké informace se dozvěděla na workshopu CV and Interview in English.

Když se přede mnou Aneta zmínila o tom, že KPMG dělá i workshopy, velmi mě to zaujalo a hned jsem se na jeden přihlásila. Z nabídky workshopů, která obsahovala i audit, daně a poradenství, jsem si nakonec vybrala workshop CV and Interview in English, který měl za úkol nás, studenty, připravit na proces výběrového řízení v angličtině, se zaměřením na životopis, motivační dopis, assessment centrum, pohovory i další nástrahy výběrového řízení.

Celé školení vedl zahraniční lektor, velmi sympatický a zábavný Američan Gray, který bez problému udržel naši pozornost celé 4 hodiny. Na úvod workshopu nás Gray vedl k tomu, abychom si uvědomili jednu důležitou věc, která možná ani mnoho lidí vybírajících si budoucí povolání nenapadne: Kdo vlastně jsem, jaká práce by mě uspokojovala a při tom bych ji dělal/a dobře?

Životopis

Když jsme si v hlavě srovnali, že by nás nenaplňovalo pracovat u pásu, dali jsme se do psaní životopisu. Překvapilo mě, že už se do osobních informací nemusí psát adresa – se jménem, telefonním číslem a emailem si vystačíte, hodí se také přidat odkaz na linkedin. Stejně tak udivující bylo, že při odesílání CV do Velké Británie nebo USA nesmíme zmínit svůj věk, národnost, pohlaví ani přidávat fotku, protože potenciální zaměstnavatelé mají povinnost takovéto CV vyhodit.

CV by také mělo hezky vypadat  - vzhledem k tomu, že personalisté nad životopisem stráví okolo 6 sekund, je dobré si jej také nechat zkritizovat od kamarádů a známých. Životopis by měl být přehledný, obsahovat hodně bílých ploch a samozřejmě bez gramatických chyb nebo překlepů. CV je dobré odeslat v pdf, protože nehrozí například změna rozložení stránky, která může celou grafickou podobu rozházet.

Motivační dopis

Dále jsme pokračovali motivačním dopisem. Ten by vždy měl začínat oslovením toho, kdo ho bude číst (měli bychom udělat vše proto, abychom našli jeho jméno) a pokračovat tím, o co nám jde „I am writing to apply for the position of (Forensic Assistant) advertised on ….“.

Cover letter by neměl být přepsání CV do vět. Měl by se soustředit na naše dosažené úspěchy (nejlépe zase vyjádřené nějakým číslem) a naše dovednosti, zkrátka na to, co můžeme zaměstnavateli dát. Zakončíme ujištěním, že pokud budou žádat další informace, hned jim je poskytneme, a Yours sincerely, Nováková a můžeme se těšit na odpověď.

Interview

Před i při pohovoru nesmíme zapomínat, že řeč těla a hlas předává 90% všech informací. Tudíž nahodíme úsměv, narovnáme záda a přijdeme včas, aby se nám neklepal hlas a nerozběhly myšlenky. Těch ostatních 10% informací bychom ale také neměli podcenit - bez pečlivého nastudování pozice, na kterou se hlásíte, a aspoň povrchních znalostí z oboru snad ani nemá cenu na pohovor chodit. Také nesmíte být zaskočeni nesmyslnými otázky jako „Kolik lidí se vejde do všech komínů v Praze“. Tyto ukázky ukáží to, jakým způsobem přemýšlíte.

Rady na závěr

I když jsem už na mnoha školení o CV byla, workshop s Grayem mě obohatil o mnoho nových znalostí a dovedností, a navíc jsem konečně měla možnost slyšet rady od člověka z velké firmy. Na závěr bych se s vámi ráda podělila o následující poznatky:

  • Do CV zahrňte veškerou vaši zahraniční zkušenost.

  • Zkuste žádat i o pozice, které Vás tolik nezajímají, abyste si procvičili chození na pohovory a poté žádejte u firmy o feedback.

  • A hlavně - přijďte na další workshop - další termíny budeme vypisovat na podzim 2016!wink

Workshop s Grayem

Workshop s Grayem

Workshop s Grayem

Workshop s Grayem

Workshop s Grayem

Workshop s Grayem

Volné pozice