3 tipy, jak udělat zkoušky daňového poradce
Nedílnou součástí práce v daňovém oddělení je i pestrá škála školení zaměřených na jednotlivé daně. Školíme se ale i na soft skillové dovednosti. Pomyslný vrchol pak představují zkoušky na daňového poradce, na které se připravujeme ve druhém roce ve firmě. Tradicí je vyzvídat od starších kolegů různé tipy a triky jak se na zkoušky co nejlépe připravit. Tady jsou tři, díky kterým je prý úspěch zaručený.
1. Správná volba školení
Nespoléhejte pouze na samostudium a nebojte se investovat i do externího školení, ať už přímo od Komory daňových poradců nebo třeba od VOXu. Na většině školení učí zkušební komisaři Komory, kteří vědí, kde adepti dělají nejčastějšíchyby a jaké jsou problémové oblasti.
Řešení příkladů ve sbírkách ze zkoušek minulých let bývá poměrně stručné a ne vždy je na první pohled jasné. Na školeních se naproti tomu řešení poměrně detailně diskutují, řeší se i možné varianty i alternativy a máte možnost se zeptat na věci, které vám nejsou úplně jasné.
V KPMG vrcholí příprava na zkoušky v srpnu a září zpravidla po druhém roce ve firmě. Školení je vždy v pátek a sobotu, které je zaměřeno přímo na úspěšné zvládnutí zkoušek a hlavní část školení spočívá v počítání příkladů. Protože je však každý z nás silný v trochu jiné dani, má každý k dispozici i dalších 5 dnů školení dle vlastního výběru. Já si díky tomu vzal navíc školení na účetnictví, daň z přidané hodnoty, daň z příjmů fyzických a právnických osob.
2. Určete si priority
Můj soukromý tip, se kterým nemusí všichni souhlasit. Potíž je v tom, že na zkoušky zkrátka nemůžete umět všechno. …teda alespoň já jsem se všechno naučit nestihl.
Vyplatilo se mi určit si prioritní oblasti, které 1) musím umět, 2) bych měl umět a 3) by bylo fajn umět. Do třetí kategorie patří například znalost výpočtu záloh na daň u konkrétních příkladů. I kdybyste totiž uměli perfektně spočítat zálohy na daň, tak pokud jste v některém bodě daného příkladu udělali chybu, zálohu zákonitě nikdy nemůžete mít správně. Navíc je na zkoušku poměrně málo času.
3. Správně si rozvrhněte čas a pořadí jednotlivých částí
Zkoušky se píší ve dvou dnech. První den je věnován přímým daním, účetnictví. Druhý den je věnován nepřímým daním. Oba bloky navíc obsahují testové otázky.
Je dobré si předem rozvrhnout čas a pořadí, ve kterém budete jednotlivé části zpracovávat. První den uchazeče čeká daň z příjmů fyzických osob, daň z příjmů právnických osob, účetnictví a test. Z každé části je nutné získat alespoň 50 % bodů. Doporučil bych začít oblastí, ve které si věříte. Pomůže vám to se uklidnit a soustředit se na to, co umíte. Problémové oblasti jsem si nechal na konec.
Nejlepší přípravou na zkoušky ale stále zůstává praxe. Při přípravě na zkoušky si při řešení příkladů vzpomenete na to, co znáte z práce a u ústní zkoušky můžete odpovědi doplnit o vlastní zkušenost.
Zajímá tě práce v daních a chtěl by ses k nám přidat? Sleduj tento odkaz, kde se pravidelně aktualizují volné pozice, a připrav se s námi na zkoušky daňového poradce.