Zpět na články

Co mám ráda na práci finanční účetní

Když jsem se v patnácti rozhodovala co dál dělat, účtařina pro mě rozhodně nebyla jasná volba. Věnovat se účetnictví mě poprvé napadlo asi až ve čtvrťáku na gymplu, když jsem si měla podat přihlášku na vysokou. Věděla jsem, že půjdu ekonomickým směrem. Tak jsem prošla studijní plány ekonomek v Brně a nakonec mě nejvíce zaujal obor Účetnictví a daně. Jestli jsem se rozhodla správně, to se dočtete v mém článku.

Proč právě tenhle obor?

Líbila se mi ta jednoduchost. Na rozdíl od všech těch ekonomik podniku, podnikových financí a podobných oborů se mi líbilo, že je úzce zaměřený pouze na dvě věci – účto a daně. I když mě ve škole bavilo obojí, k účetnictví mě to táhlo trochu víc, a tak jsem se rozhodla zkusit práci finanční účetní.

Znám svého klienta

Kdo si myslí, že účetní jednom sedí u počítače, sází si do něj čísla a pomalu nemá kontakt se světem, se plete. Účetnictví je hodně o komunikaci, a to nejen v rámci KPMG, ale hlavně o komunikaci s klientem. Jelikož jsou naše zakázky dlouhodobé, někteří klienti jsou s námi i více než pět či deset let. Svého klienta tak svého klienta tak dobře znám a vím, co od něj čekat. To je pro mě, jakožto člověka, který nemá rád změny, hodně důležité. Za dobu, co se starám o své klienty, jsem si s nimi vytvořila dobré vztahy, a některé z nich měla možnost poznat i osobně.

Má to pravidla

Už na základce mě bavila matika. Zatímco spolužáci ji nesnášeli, mě fascinovalo to, že má všechno svůj řád, svá pravidla a pouze jeden správný výsledek. Účetnictví je na tom do jisté míry podobně, existují určité postupy a pravidla, které se musí dodržovat a jsou pro všechny podniky stejné. Je ale potřeba dobře znát podnikání klienta, uvědomovat si souvislosti a umět je správně aplikovat. Účetnictví je taková skládačka, kde každý dílek má své místo a když do sebe všechny pěkně zapadnou, vyjde právě ten jeden jediný výsledek, stejně jako v matematice.

Není to nuda

To, že má účetnictví pravidla, ale neznamená, že je to nuda, i když se to občas říká. V porovnání s auditory, kteří za svými klienty cestují všude možně po republice, za sezónu se podílí na desítkách zakázek, a jak rádi sami říkají „žádný den není stejný jako ten předchozí“, máme stabilnější náplň práce, ale rozhodně se nenudíme. Já sama dělám účetnictví už něco přes tři roky a pořád mám pocit, že se neustále učím něco nového. Jednou je to kvůli tomu, že se klient rozhodne vyvážet zboží mimo Evropu, podruhé jiný klient vstoupí do likvidace, další naopak fúzuje s jiným podnikem… A tak bych mohla pokračovat. I účetnictví je plné výzev a nejedná se jen o monotónní přepisování údajů z faktur do počítače. Jak jste jistě z článku pochopili, moje volba povolání byla správná. A přesvědčuji se o tom každý den.

Volné pozice