Zpět na články

Jak probíhá přesun mezi různými odděleními?

Vítek u nás začínal hned po škole jako auditor. Po roce v oddělení Audit Commercial, kdy si na vlastní kůži vyzkoušel práci na zakázkách, si uvědomil, že více než testování účetních uzávěrek ho baví hledání chyb v nastavených procesech, nakukování do různých klientských oddělení a spolupráce na vytváření nápravných opatření, které reálně firmě pomůžou. Rozhodl se proto přestoupit do oddělení Risk Consulting. Jak probíhal přesun mezi odděleními a na čem nyní pracuje, popisuje níže.

Začátky v Auditu Commercial

Práce v oddělení Audit Commercial přináší řadu zajímavých zakázek a zároveň se člověk dostane k různorodým činnostem. Mě uchvátily inventury, stal jsem se dokonce inventurním králem, protože jsem se účastnil více než dvou desítek inventur. Jednak mě bavilo to, že se mohu podívat do operačního fungování firmy a zároveň popisování celého procesu inventury. V komerčním auditu probíhá i popisování procesů, nejen těch inventurních, během takzvaných interimovských fází auditních zakázek. Během jarních měsíců jsem dospěl k závěru, že mi ale jde lépe popis procesů než testování účetních závěrek, a proto jsem se rozhodl, že se chci vydat vedlejší cestou.

Přestup do Risk Consultingu

Prošel jsem si tak vypsaná volná místa a zalíbila se mi pozice interního auditora. Měl jsem nějaké představy o tom, co taková pozice obnáší, ale chtěl jsem o tom dozvědět více, proto jsem kontaktoval naše HR oddělení, které mně sjednalo schůzku s manažerem z interního auditu. Po konzultaci s ním jsem hned věděl, že tato oblast mi bude sedět.

První týdny jako interní auditor

Cluster interního auditu je relativně malý, ale za mě je to výhoda. První týdny jsem se seznamoval s náplní práce a hodně se školil. Netrvalo dlouho a na třetím patře, kde nově sídlím, jsem se cítil jako doma. Brzy jsem věděl, kde sedí jednotlivé clustry z Risk Consultingu jako Accounting Advisory Services, Banking, Insurance, IT Advisory, my z Interního auditu či Forensici. Potvrdil jsem si to, co jsem znal z komerčního auditu, všichni kolegové jsou příjemní, vždy se snaží poradit a pomoci.

Možnost pracovat na mezinárodních projektech

Co mě naprosto uchvátilo v interním auditu bylo to, že jen během prvních dvou měsíců jsem měl zakázku s kolegy ze Švédska, Rumunska a Singapuru. Každá mezinárodní zkušenost je dle mého názoru k nezaplacení. Zároveň i zaměření zakázek je zajímavé. Jeden týden probíhaly schůzky se zástupci plynárenského odvětví, další týden jsem začal auditem zaměřeným na bezpečnost v rámci firmy převážející peníze, abych o týden později jel na audit do společnosti, která vyrábí serverovny.

Myslím si, že návyky a zkušenosti z komerčního auditu mi usnadnily přechod. Každopádně ale mohu doporučit oba audity, tedy jak můj současný – interní, tak audit komerčních společností. Pokud tě moje povídaní zaujalo, koukni i na ostatní články nebo vypsané pozice, možná si z nich něco vybereš a potkáme se v KPMG. 

Volné pozice