Zpět na články

Jaká je práce v daňovém týmu zaměřeném na finanční instituce

Stejně jako skupina korporátních daní se i finanční skupina zabývá daní z příjmů právnických osob. Oproti „korporátům“ je však skupinka zaměřená na finanční instituce – banky, pojišťovny, investiční společnosti, podílové fondy. Co by tě jako juniora čekalo v této skupince, ti představí konzultant David.

Seznámení s KPMG

Během studia na VŠE jsem se rozhodl zkusit práci někde, kde by bylo možné uplatnit znalosti načerpané z ekonomicky zaměřené střední a později vysoké školy. Přihlásil jsem se na pozici Junior Tax konzultanta, protože se mi líbila prezence KPMG na sociálních sítí a zároveň jsem si na blogu Vyrostlijsme přečetl několik článků od zaměstnanců zdejšího daňového oddělení. Díky tomu jsem si dovedl lépe představit, co taková práce skutečně obnáší.

Co tě čeká po nástupu

Pokud úspěšně absolvuješ přijímací testy, které prověří tvou úroveň angličtiny, analytické a logické myšlení, a zvládneš pohovor, čeká tě nástup v září spolu s ostatními nováčky. V prvních týdnech tě jako nově nastupujícího do daní čekají potřebná školení, která se týkají základních daňových znalostí, ale také interních programů a postupů. Následně začíná systém rotací, ve kterém si můžeš vyzkoušet práci ve všech týmech a pak se rozhodnout, do kterého se přidáš. U mě zvítězila finanční skupinka.

Jeden z hlavních benefitů finanční skupinky

Na finanční skupince, které zkráceně říkáme FS, se mi především líbil skvělý kolektiv a možnost pracovat napůl s jinou skupinkou, což je typické pro spoustu FS členů. Já si jako druhou skupinku vybral litigace, která se zabývá zastupováním klientů v případě sporů s finanční správou a následným zastupováním u soudního řízení, pokud k němu dojde. Díky participaci ve dvou skupinkách je moje práce více různorodá a znalosti z litigací můžu občas využít i při FS práci a naopak.

Na čem pracujeme v hlavní sezoně

Vzhledem k tomu, že do skupinky nastoupíš po rotacích na konci roku, tak tě jako první čeká asistence u zakázek zvaných Audit Tax Review (ATR), které se dělají pro auditní klienty – ve spolupráci s auditory se kontroluje kalkulace splatné daně. Následující měsíce až do konce června se stejně jako korporátní skupinka věnujeme přípravě daňových přiznání. Jako nováček se dostaneš k dílčím částem přípravy ATR nebo přiznání a tvým úkolem bude například kontrola podkladů, jako jsou majetkové sestavy, podklady k tvorbě opravných položek nebo k nákladovým účtům a s tím související faktury. Vzhledem k tomu, že se řadíme mezi menší daňové skupinky, tak si budeš moc vyzkoušet přípravu některých menších daňových přiznání skoro samostatně. V souvislosti s přípravou daňových přiznání jako juniorní konzultant/ka například dále zajišťuješ, aby připravené formuláře byly správně vyplněné a bez problémů se podaly na příslušné finanční úřady.

Přes léto máme volněji

Po náročnějších měsících, kdy vrcholí sezóna (květen, červen), přichází léto a s ním menší odpočinek. V tomto období budeš pomáhat klientům s jejich dotazy v rámci daňového poradenství, které se nemusí týkat pouze věcí spojených s naší skupinkou, ale občas se dostaneš i do oblastí DPH nebo mezinárodního zdanění. V takovém případě se ujímáš pozice „základního researchera“, abys byl/a schopný připravit návrh odpovědi, kde klientovi nastíníš řešení problému. Nemusíš se ale bát, než se odpověď klientovi pošle, tak projde několika reviews, aby se odchytily případné nedokonalosti.

Mimo to má každý spoustu možností profesního rozvoje ve formě školení, která se zaměřují na prohlubování daňových znalostí. Školení a přednášky ale probíhají celoročně. Například na jaře jsme měli několik přednášek, které se týkaly zdraví a zdravého životního stylu nebo tipů na zlepšení soft skills dovedností, jako jsou komunikace a vzájemné vztahy.

Pokud tě zajímá, jak to vypadá v ostatních daňových skupinkách, mrkni tady. Nezapomeň se podívat i na volnou pozici a dej nám o sobě vědět.

Volné pozice