Účtařina vs. angličtina
Dnešní článek jsem se rozhodla věnovat angličtině v KPMG, respektive v našem oddělení Accounting Services&Payroll (AS&P). Na kariérních veletrzích se mi totiž podařilo vypozorovat, že téma, které potenciální uchazeče o práci u nás v KPMG zajímá asi nejvíce, je právě angličtina.
Jakou úroveň angličtiny musím mít, abych se dostal do KPMG?
Troufám si říct, že na úrovně si tady úplně nehrajeme. Musíš se dorozumět, být schopný poskládat větu, která má hlavu a patu a hlavně být ochotný se učit. Nečekáme od tebe, že budeš mluvit jako rodilý mluvčí, ani že už na pohovoru vyjmenuješ v angličtině všechny položky rozvahy a výsledovky. To vůbec! Součástí výběrového řízení k nám do AS&P je sice úkol napsat krátkou esej v angličtině na neutrální téma, avšak jestliže máš za sebou maturitu, nemusíš se jí rozhodně bát. V přijímacím řízení do ostaních oddělení tě neminou testy z angličtiny, které si však můžeš (společně s testy logického, numerického a verbálního myšlení) procvičit v naší aplikaci Test2Job.
Pokud se potřebuješ rozmluvit, můžeš v práci navštěvovat pravidelné lekce angličtiny, které se konají jednou týdně, nebo se zúčastnit intenzivního kurzu, který je jednou ročně. A odborná angličtina? Věř mi, že se není čeho obávat, odborné názvosloví ti postupně naskáče do hlavy samo.
Mluvíte anglicky s kolegy?
Ne, v našem oddělení AS&P jsme s výjimkou šéfa našeho oddělení Mika (rozhovor s Mikem najdete tady) všichni Češi a tak mezi sebou mluvíme česky. Mike je sice původem Američan, ale v ČR žije už přes dvacet let a česky mluví perfektně, takže i pro komunikaci s ním nám postačí čeština.
I kolegové z jiných oddělení, se kterými spolupracujeme, jsou Češi, takže pro interní komunikaci angličtina většinou není potřeba. Výjimkou jsou někteří naši kolegové z tzv. Foreign desks, kteří pochází například z Číny nebo Japonska. S nimi samozřejmě komunikujeme v angličtině.
A co komunikace s klienty?
Naši klienti jsou většinou dceřiné společnosti zahraničních matek a ve vedení bývají často lidé z různých koutů světa. Spousta klientů má své vlastní finanční oddělení, kde pracují čeští zaměstnanci, se kterýma komunikujeme v běžných provozních věcech. Když je ale potřeba probrat něco důležitějšího, o čem musí vědět vedení společnosti, přepínáme do angličtiny.
Jak často budu angličtinu potřebovat?
Na to ti nedokážu s jistotou odpovědět. Může se stát, že angličtinu použiješ jednou za měsíc, ale také se může stát, že budeš anglicky mluvit každý den. Vše záleží na tom, k jaké zakázce budeš přidělen a na jakou pozici k nám nastoupíš. Pokud začneš jako asistent a budeš přidělen ke klientovi, který má vlastní finanční oddělení, kde pracují čeští zaměstnanci a anglicky komunikujeme pouze s vedením společnosti, může se stát, že angličtinu používat téměř nebudeš. Důležité věci, které se musí projednat s vedením společnosti, totiž vždy řeší zkušená účetní, která má danou zakázku na starosti nebo dokonce manažer zakázky.
Stačí mi angličtina, když neumím česky?
Kupodivu i s touto otázkou jsem se setkala a to ne jednou. Práce u nás láká i zahraniční studenty, kteří chtějí nasbírat zkušenosti, zatímco jsou na Erasmu, nebo se jim v České republice zalíbilo natolik, že tady plánují zůstat.
Odpověď je, že nestačí. Pobočky KPMG sice najdeš všude ve světě, ale my jsme KPMG Česká republika, jsme česká společnost a bez češtiny to bohužel nejde. Děláme účetnictví, daně, audit a jiné poradenství, ke kterému potřebujeme znát české zákony a chodit na odborná školení, která jsou v češtině.
Jestli jsem tě s angličtinou neodradila a pořád máš zájem se přidat k nám, podívej se na seznam volných pozic a dej nám o sobě vědět!