Zpět na články

Jak mě posunul první rok v M&A

Už je to více než rok, co jsem nastoupil do oddělení Deals v KPMG, které se zabývá fúzemi a akvizicemi, respektive M&A. Za tuto krátkou dobu jsem se zapojil do široké škály projektů a osvojil si plno nových dovedností. Níže ti představím, jaká očekávání můžeš mít od začátků u nás v Dealsech.

Začátky a tým

Moje začátky byly celkem nestandardní, protože jsem nastupoval uprostřed covidové doby, takže jsem hned první měsíc trávil na home officu. Velice přátelský a vstřícný přístup našeho týmu mi to však mnohonásobně ulehčil. Již v prvních dnech se konal skupinový hovor, abych všechny alespoň na dálku poznal. Všichni si rádi kdykoliv a s čímkoliv poradíme, diskutujeme naše projekty, ale zároveň se běžně bavíme i o vlastních zájmech, kdo jak strávil dovolenou, co se zrovna ve světě událo apod. Rozhodně to není tak, že si tu všichni jen hledí svého a je tu celý den ticho, ba naopak. 

Žádný den nevypadá stejně

Různorodost projektů v Deals je opravdu vysoká a je to jeden z hlavních důvodů, proč mě práce v M&A baví. Je naprosto běžné, že ti v jeden čas současně běží 3–5 projektů, kterých se aktivně účastníš. Na některých pracuješ každým dnem, na jiných vypomáháš jen částečně. Někdy jsi na straně prodávajícího, jindy kupujícího a zabrousit můžeš do oblastí od bankovních sektoru až po výrobní firmy. Tato pracovní rozmanitost je u nás na denním pořádku a nestane se, že tvé dva dny vypadají stejně. Navíc se můžeš podívat pod ruce kolegům z dalších Deals oddělení. Já jsem sice součástí M&A, ale už jsem si zkusil například vypracování valuace nemovitostí nebo sepsání valuačního reportu. Možností je ale daleko víc, své dovednosti můžeš otestovat třeba i v rámci finančního due diligence. 

Plné zapojení už od juniorských pozic

Z vlastní zkušenosti vím, že v mnoha firmách stážisti i juniorní členové týmu do projektů moc neproniknou a spíše jen částečně vypomáhají svým seniornějším kolegům, kteří pak vše řeší sami. U nás je to však úplně jinak. Již v prvních týdnech jsem se účastnil hovorů s klienty, diskusí s týmem o možných řešeních a pracoval jsem na všech výstupech, které pak mířily přímo ke klientovi. Pokud člověk projeví zájem a odvede kvalitní práci, má možnost se velice rychle stát integrální částí projektových týmů, a tedy rychle sbírat plno nových zkušeností. Pokud ti tento „hands-on“ přístup vyhovuje, mohla by tě práce u nás zajímat.

Skvělá škola pro budoucnost

Jednou z mých hlavních motivací je to opravdu velké množství nových informací, schopností a zkušeností, které tu získávám. Není to jen o porozumění průběhu transakčních procesů, ale i o možnosti nahlížet do fungování různých typů firem, diskutovat s klienty, jak je firma vedena a jaká dělá rozhodnutí, zkusit si firmy ocenit nebo se učit od seniornějších kolegů. Ať už plánuješ strávit většinu své kariéry v poradenství, nebo se podívat do jiných částí finančního světa, tyto zkušenosti se ti budou určitě hodit.

Zajímavé projekty

Jedním z projektů, na kterém se podílím od jeho začátku, je prodej jedné výrobní firmy. Je to skvělá příležitost poznat celý transakční proces od podepsání smlouvy o spolupráci až po vypořádání transakce. Jedná se o celkem jednoduchý model výroby a prodeje fyzických produktů, u kterého jsem měl možnost projít všemi kroky procesu. Zpracovával jsem výstupy jako teaser, informační memorandum či prezentaci nabídek od investorů, oslovoval jsem potenciální investory s nabídkou a společně s dalšími kolegy a naším Deals partnerem jsem se účastnil diskusí s klientem. Vše jsou to pro mě velice cenné zkušenosti, které bych všem doporučil zažít.

Pokud by tě taková práce lákala a chtěl/a by ses stát součástí našeho týmu, nezapomeň se podívat na naše volná místa.

Volné pozice