Zpět na články

Tři otázky, díky kterým zjistíš, zda M&A je obor pro tebe

Prodeje a nákupy bank, strojírenských společností, automobilek nebo třeba farmaceutických firem. Nejen o tom je práce v našem malém, ale dynamickém M&A týmu, který je součástí oddělení Deals Advisory.

M&A, což je zkratka pro fúze a akvizice (Mergers and Acquisitions), představuje obor, který vyžaduje širokou škálu dovedností z oblasti financí, účetnictví, ale také psychologie. Práce je to nesmírně zajímavá, a to už od prvního dne, kdy se do oboru vrhneš, jak slibuje i náš partner Igor Mesenský. V tomto blogu jsem si pro tebe připravil tři jednoduché otázky s jejíchž pomocí zjistíš, zda by to bylo to pravé pro tebe.

Baví tě vyjednávání a umíš naslouchat?

M&A vždy bylo a bude především o komunikaci, vyjednávání a lidech. Pokud se strany nejsou schopny domluvit, ani ten nejkomplexnější finanční model situaci nezachrání a rázem je po transakci. Během které se člověk potká s mnoha lidmi napříč pozicemi v týmu prodávajícího, kupujícího a poradců.

Každá z těchto stran má jeden hlavní cíl – vyjednat co nejlepší podmínky pro svého klienta. Toho už z principu nelze dosáhnout bez kompromisů a k těm vedou často dlouhá vyjednávání. Je proto velmi důležité umět naslouchat protistraně, číst mezi řádky a zachovat chladnou hlavu.

Máš rád/a práci s čísly a hledání souvislostí?

Tvorba podrobných sektorových analýz, byznys plánů a finančních modelů je náš denní chléb. Klademe proto důraz na schopnost kandidátů syntetizovat velké objemy dat, kvalitně je analyzovat a interpretovat. Nejsme auditoři, v číslech nehledáme nesrovnalosti, ale snažíme se porozumět příběhu, který je za nimi. Základy účetnictví mít musíme, není to ale gró naší práce. V M&A máme rádi především pojmy jako EBITDA, čistý dluh nebo free cash flow.

Excel a PowerPoint ti nejsou cizí?

Více než 80 % našich výstupů je prezentováno v Excelu nebo PowerPointu. Čím lepší znalost těchto nástrojů budeš mít, tím jednodušší budou tvé začátky u nás. Pokud ti něco říká XLOOKUP, SUMIF nebo MATCH, určitě k nám zapadneš!

Samozřejmě takových otázek by mohlo být mnohem více. Výše zmíněné nicméně vnímám ze zkušenosti jako dobrý základ pro to, aby ti práce v M&A šla od ruky, a hlavně tě bavila. Odpověděl/a sis na ně kladně? Neváhej a přečti si o našem oddělení více, nebo nám rovnou o sobě dej vědět.

Volné pozice