Zpět na články

První dojmy z práce v oboru M&A

Po absolvování VŠE k nám Vít nastoupil do auditu, ale po necelém roce se rozhodl pro změnu a přidal se k našim vlkům z Pobřežní. V týmu Deals Advisory se již čtvrt roku podílí na největších transakcích v České republice. Na čem konkrétně pracuje a čeho si na práci v KPMG váží, popisuje v novém článku.

Začátkem září to byl přesně rok od mého nástupu do KMPG. Datum (6. 9.) i celý den si pamatuji poměrně přesně. Po úvodním dni stráveném v zasedačce v přízemí a blízkém kině Atlas jsem se kolem páté hodiny odpolední o berlích a zlomenou nohou v sádře vrátil domů, abych vzápětí zjistil, že zemřel Belmondo. Jako výchozí bod kariéry v KPMG jsem původně volil audit výrobních podniků, po devíti měsících ale přišla změna a přesun ze čtvrtého patra na sedmé mezi Deals matadory. Teprve čas ukáže, jestli mé rozhodnutí bylo správné nebo zbrklé, čerstvé dojmy z prvních tří měsíců jsou ale velmi pozitivní. Mám-li vypíchnout zásadní faktory, díky kterým mě práce baví, odpověď je nasnadě – lidé a zkušenosti.

Na čem v Deals pracujeme

Náplň práce v Deals Advisory je dělená do tří oblastí – M&A, valuation a transaction services. Já jsem nastoupil na pozici, kde se z jedné poloviny věnuji oceňování a z druhé hloubkovým finančním prověrkám společností, tj. due dilligence. Kolegové, kterých je oproti některým jiným oddělením (např. právě auditu) o poznání méně, jsou zkušení a pracovití. Mají co předat a zároveň jsou ochotni se o znalosti podělit. Není proto nutné být v transakcích s firmami zběhlý už při nástupu, příležitostí naučit se „řemeslu“ je víc než dost. Využít je vyžaduje zájem, ochotu ptát se a potom samozřejmě naslouchat, když je do vás investován čas ostatních členů týmu.

Kdo by k nám zapadl

Dělat due dilligence je dobré, pokud tě baví čísla a jejich analýza. Mimo kontroly balance sheetů, cash flow přehledů nebo sestavování čistého pracovního kapitálu se dozvíš, jak fungují specifické byznysy, v čem jsou finanční výkazy takových společností odlišné a jak je číst. Na druhé straně při oceňování dojde na vypracování makroekonomických analýz či tržních analýz nebo sestavování diskontních měr. Tady je asi dobré mít minimálně přečteného Maříka. Přestože práce není vždy jednoduchá, platí, že na sedmičce vládne přátelská atmosféra. Smích je slyšet častěji, než bych při nástupu čekal. Uvolněný a poměrně semknutý tým je benefit, který ulehčí náročnější dny, kdy je třeba pracovat déle. Když se to-do list zkrátí a napětí z deadlinů opadne, je příjemné zajít s týmem na grilovačku, společně se zasmát a lépe se poznat za podkresu živé country hudby.

Jak se k nám dostat

Dostat se do KPMG znamená v prvé řadě napsat testy složené z angličtiny, logického myšlení, delších textů a nějakých těch grafů, které si můžeš vyzkoušet zde. Odměnou za splnění je uchazeči osobní pohovor s partnerem či directorem, kde podle mého názoru není třeba být nervózní, protože i na těchto schůzkách panuje vcelku uvolněná atmosféra. Určitě je namístě ptát se a z mé zkušenosti se vyplácí i upřímnost. Myslím, že spíš než všeznalost se očekává zájem o problematiku a chuť (na sobě) pracovat.  

Pokud tě moje krátké představení našeho oddělení zaujalo, tak se koukni na volnou pozici a dej nám o sobě vědět. Budeme se těšit.

Volné pozice