Zpět na články

Jak si najít práci v advokátce už při studiu

Pokud studuješ práva a naznal/a jsi, že nastala správná chvíle vkročit do rozbouřených vod advokátské praxe, pak pro tebe mám pár rad z vlastní zkušenosti. Jako studentka práv jsem si prošla tím samým, až jsem nakonec úspěšně zakotvila v KPMG Legal.

Kde najít práci

V prvkáku jsem se stejně jako moji spolužáci teprve rozkoukávala a neměla jsem mnoho kontaktů na studenty vyšších ročníků, kteří by mi poradili s výběrem vhodné brigády. Brzy jsem ale zjistila, že si během studia mohu snadno najít práci, kde si nejenom vydělám peníze, ale hlavně získám cenné zkušenosti. Než jsem se na trhu advokátních kanceláří zorientovala, pravidelně jsem kontrolovala ročníkové facebookové skupiny nebo portály jako Juristic a Elsa Career, na kterých najdeš spoustu nabídek od juniorních studentských pozic až po ty seniornější, kde je vyžadována větší míra zodpovědnosti.

Advokátku KPMG Legal jsem měla už nějakou dobu vyhlédnutou, podívala jsem se proto přímo na webovky do záložky Kariéra, kde bylo zrovna vypsané místo pro studenta. Zkusila bych ale napsat i v případě, že by inzerát vyvěšený nebyl, protože člověk nikdy není.

Řada advokátních kanceláří, včetně KPMG Legal, se každoročně účastní pracovního veletrhu Job Fair na Právnické fakultě UK. Výhodou veletrhu je, že si můžeš promluvit přímo se studenty, kteří v kancelářích pracují, a reálně tak zjistit, co práce obnáší. Na letošní Job Fair jsem byla vyslána za KPMG Legal i já a měla tak možnost si promluvit s uchazeči o práci u nás (možná jsme mluvili i spolu).

law_gif

Strašák jménem výběrko

Ještě před pohovorem mě čekaly online výkonnostní testy, které mají tu výhodu, že je můžeš vyplnit kdykoliv a odkudkoliv. Vzhledem k tomu, že přijímačky na práva jsem úspěšně zvládla, měla jsem naše testy taky v kapse, byly jako lehčí SCIA. Navíc jsem si stáhla appku Test2job, kde jsem si testy nanečisto vyzkoušela a věděla jsem, do čeho jdu.

Následně mě čekal pohovor. Ten jsem měla ještě v covidové době, takže proběhl online s lidmi z Legalu a HR. Z mého pohledu to už bylo jenom přátelské popovídání si o mých předchozích zkušenostech, představách do budoucna a zájmech nejenom v oblasti práva. Zkrátka jsme se snažili zjistit, zda si sedneme i lidsky.

Výběrka samozřejmě nevypadají ve všech kancelářích stejně, někde člověka zkouší přímo na pohovoru ze základních právních znalostí, jinde mu dají písemný test. Předem jsem se proto zeptala, jak bude pohovor vypadat. Žádné zkoušení mě ale nečekalo, všichni byli příjemní, takže ze mě hned opadl veškerý stres. Za pár dní po pohovoru přišla pracovní nabídka, já neváhala a vzala ji. Teď v říjnu tomu byl rok, co jsem nastoupila a rozhodně nelituji. Ale o tom zase někdy příště.

Pokud do KPMG Legal pošleš CV a úspěšně absolvuješ online testy (což zvládneš levou zadní), budeš to mít lepší než já, protože na pohovor tě pozvou do našich krásných kanceláří na Florenci. Pak už jenom překonat nervozitu z prvního dne a dobrodružství může začít. Ráda se tady s tebou potkám.

Volné pozice