Zpět na články

Převodní ceny jsou o logice. Paragrafy se nedrtíme

V minulosti po práci v daních nijak zvlášť netoužila. Měly na její vkus moc formulářů a výjimek a málo ekonomické logiky. Přesto dnes úspěšně působí na pozici seniorní daňové konzultantky. Nadchly jí převodní ceny, kde vidí, jak firmy ovlivňují světové ekonomické trendy.

Upřímně, na škole jsem daně nikdy neměla ráda. Je to těžko uchopitelná věc, samé paragrafy, slovíčkaření a výjimky. Po vysoké jsem tak začala pracovat v oboru studia – oceňování podniků. Byla to sice zajímavá práce, ale moje posudky, které obecně představují zákonnou náležitost, zpravidla končily v šuplíku klientů. Přišlo mi to na míle vzdálené firemní praxi.

Klientům pomáháme výrazně ušetřit

Do KPMG mě zlákali moji bývalí kolegové s tím, že je tu přátelská firemní kultura a dobrý kolektiv. Vybrala jsem si převodní ceny, což je jeden ze specializovaných týmů našeho daňového oddělení. Převodní ceny mi přišly v řadě věcí podobné jako oceňování – v transfer pricingu také zjišťujeme cenu obvyklou, ale ve větším detailu, tedy pro konkrétní transakci, službu nebo zboží. Navíc příprava dokumentace převodních cen zahrnuje tržní analýzy a analýzy výkazů, což mi bylo doteď také velmi blízké.

Až po nástupu do KPMG jsem zjistila, jak mi daňový přesah dosud chyběl. Načerpala jsem daňový background v mezinárodním měřítku a spousta věcí se mi díky němu propojila. Protože už jsem nedělala jen teoretické modely vycházející z finančních plánů, ale šlo o konkrétní nastavení dílčích transakcí, začala mi práce opět dávat smysl. Viděla jsem také, kolik peněz klientům dokážeme ušetřit, že k nám mají skutečnou důvěru a obrací se na nás o radu a podporu při sporech s finančními úřady. Dokonce jsem začala mít daně i trochu ráda, ale jen trochu.

Převodní ceny jsou trochu jiné daně

I když se naše práce týká daní z příjmu právnických osob, nejsme typické daně. Nevyplňujeme žádné formuláře a nedrtíme se paragrafy. Jako převodní se označují ceny sjednané mezi spřízněnými entitami, třeba mezi matkou a dcerou nebo mezi dcerami navzájem. Dcera například vyrábí produkt a jiná firma ze skupiny jej prodává. Z daňového hlediska je důležité, aby byly ceny mezi nimi nastavené na tržní bázi, a nedocházelo tak k nezákonnému přelévání zisku. Zjednodušeně řečeno, pokud by ceny nebyly nastaveny tržně, český výrobce by prodal produkty firmě ze skupiny např. za neúměrně nižší cenu, než by je prodal nezávislému odběrateli, a kvůli tomu by dosáhl nižších zisků. Český stát by pak obdržel nižší daně.

V naší práci se zajímáme o to, kdo v rámci skupiny o čem rozhoduje, jak se tvoří cena výrobku, jestli se strategie firmy řeší na lokální úrovni, nebo ji tvoří mateřská společnost. Zkoumáme, kde se nachází výzkum, kdo má na starosti propagaci produktu nebo kdo poskytuje související služby. Pak se všechny tyto informace spojí v jeden obrázek, který nám určí, jakou zvolit metodu pro určení té správné ceny, tedy ceny v souladu s principy tržního odstupu.

Pokud se zajímáš o fungování byznysu a rád/a se zamýšlíš nad procesy ve firmách, pak tě převodní ceny budou také bavit. Bez daňových souvislostí se ani u nás neobejdeme, ale jak říkám, vše je na bázi logického uvažování.

Jako junior budeš zkoumat trh

Po nástupu si jako všichni nováčci projdeš školením a pak rotacemi v různých daňových týmech. Dva týdny si vyzkouší práci v korporátních daních, dva týdny v DPH, pak v mezinárodním zdanění a tak dále. Pak se teprve rozhodneš, kde zůstaneš. Z naší dosavadní zkušenosti víme, že praxe u nás je pro nováčky mnohem zajímavější, než původně očekávali.  

Jako junior budeš provádět dílčí výpočty a analyzovat trh. Do dokumentace o převodních cenách totiž musíme sepsat „příběh“, který vysvětlí, proč se firmě například propadly zisky. V analýze automobilového odvětví třeba zjistíš, že se rozpadly dodavatelsko-odběratelské řetězce nebo chybí čipy. Všechny tyto celosvětové vlivy mohou firmu tady v Česku ovlivnit a ty díky tržním analýzám pochopíš, jak je celosvětová ekonomika propojená. Neochudíme tě ani o schůzky – bereme s sebou i kolegy, kteří jsou na úplném začátku praxe.

Později se budeš dostávat k ucelenějším částem analýz a dostávat složitější a složitější projekty. Po roce zkušeností už si k sobě budeš moci vzít na pomoc nové juniory. Pokud jsi šikovný/á, nic nebrání tomu, aby tě klidně každý rok povýšili. Jeden můj kolega z brněnské kanceláře teď dokonce jednu pozici úplně přeskočil.

Od letoška zavádíme pozici TDA (tax delivery asistant), kterou mohou získat studenti, kteří budou pracovat jen na částečný úvazek. Když pak u nás získají dostatek zkušeností, mohou po dokončení školy nastoupit rovnou na konzultantskou pozici.  

Používáme denně angličtinu a klíčové je vzdělávání

Velkou výhodou práce v týmu převodních cen je časté používání angličtiny. Manažeři a finanční ředitelé nadnárodních firem jsou většinou cizinci. Také jezdíme na zahraniční školení. Například já jsem byla z kraje léta na školení v Amsterdamu, kterého se účastnili kolegové z dalších 12 zemí.

V průběhu kariéry si budeš moci udělat zkoušky na daňového poradce. KPMG tě nejen na ně připraví a zaplatí ti kurzy, ale dá ti i volno na přípravu a pak odměnu za jejich úspěšné složení. Na vzdělávání hodně dbáme, a proto budeš moci využít třeba i vlastního profesionálního kouče.

Home office už je dneska normální snad všude, ale nutno zmínit, že my dáváme zelenou i kratším úvazkům, což v mnohých firmách není standardem. U nás v daních (ostatně jako v celé firmě) pracují maminky a studenti na částečné úvazky. Všem to přijde normální a i vedení chápe, že work-life balance je důležitý.

Já nastoupila už jako konzultant (se zkušenostmi z jiné firmy) a musím přiznat, že ačkoliv jsem měla obavy, jak bude práce v KPMG časově náročná, vyšli mi bez problémů vstříc a můžu v pohodě skloubit práci a rodinu. Co mě ale překvapilo nejvíc, to je přátelská atmosféra, která tu panuje. A nejen u nás v transfer pricingu. Odborný problém, se kterým si nevím rady, můžu probrat v jakékoliv daňové skupince. Můžu se stavit za odborníky v sedmém patře, v Risk Consultingu ve třetím nebo u auditorů, a každý se bude snažit mi poradit. V některých velkých firmách podobného typu panuje spíše rivalita, ale v KPMG jsme všichni kolegové, a to od asistentů po senior manažery.

Koukni, jaké máme zrovna volné pozice, a třeba se brzo potkáme u kávy nebo na projektu.

Volné pozice